Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 01.12.2010

"Tusk z hierarchami kościoła zamiata sprawy pod dywan"

Rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tomasz Kalita uważa, że zakończenie pracy Komisji Majątkowej nie rozwiąże problemu jej nieprawidłowego funkcjonowania.
Rzecznik SLDRzecznik SLDW. Kusiński PR
Posłuchaj
  • Tomasz Kalita: Należało już dawno zawiesić pracę komisji
Czytaj także

W tej sprawie Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wszczęła kilka dni temu śledztwo.

W poniedziałek rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego, likwidujący do 31 stycznia przyszłego roku Komisję Majątkową. Komisja działała przez ponad 20 lat i rozpatrywała wnioski Kościoła o przywrócenie lub przekazanie mu nieruchomości jako rekompensaty za majątek odebrany po II wojnie światowej.

Tomasz Kalita powiedział, że likwidacja Komisji uniemożliwi wyjaśnienie nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu.

Zawiadomienie o przestępstwie w pracach komisji złożył poseł SLD Sławomir Kopyciński. Uważa on, że członkowie Komisji wielokrotnie popełniali przestępstwa poświadczania nieprawdy i przekroczenia swoich uprawnień. Do 31 stycznia Komisja ma przekazać sprawozdanie ze swej działalności ministrowi spraw wewnętrznych oraz Sekretariatowi Konferencji Episkopatu Polski.

Ponadto w tym samym okresie Komisja powinna przekazać ministrowi spraw wewnętrznych całą dokumentację zgromadzoną w toku prowadzonych postępowań regulacyjnych oraz wnioski o wszczęcie postępowań złożone, a nierozpatrzone przed 1 stycznia 2011 r. Ocenia się, że do rozpatrzenia pozostało ok. 220 spraw. Zgodnie z projektem noweli, w przypadku, gdy sprawa nie została rozstrzygnięta przez Komisję, strona może wystąpić do sądu o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a gdy postępowanie nie było wszczęte - wystąpić do sądu o zasądzenie roszczenia. Zakłada się, że w przypadku braku wystąpienia do sądu, roszczenie wygasa.

Więcej w Trójce >>>

sm