Logo Polskiego Radia
Trójka
Dominika Michalak 08.04.2011

Kurs na rodziców

Wszystkie osoby, które pragną adoptować dziecko muszą wcześniej przejść specjalne szkolenie, na którym uczą się jak od strony psychologicznej i emocjonalnej poradzić sobie z przyjęciem nowego członka rodziny.
Kurs na rodzicówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Adopcja po polsku 8 kwietnia
Czytaj także

Joanna Mielewczyk, koordynatorka akcji "Adopcja po polsku" podkreśla, że we wszystkich ośrodkach kursy wyglądają podobnie, ale nie tak samo. Każda placówka ma swój autorski program, który musi zostać zatwierdzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

- Mamy dwa rodzaje szkoleń: dla rodziców, którzy chcą przyjąć niemowlę i dla tych, którzy mogą przyjąć dziecko starsze. Mamy dziesięć spotkań podczas, których mówimy o oczekiwaniach, o motywacji i o jawności adopcji – tłumaczy Monika Jagodzińska z Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Gość audycji przypomina jeszcze konieczność wykonania testów psychologicznych, biograficznych badań osobowości i rozmowie o wyznawanych wartościach. - Po każdej wizycie jest czas, żeby przemyśleć to co było na poprzednim spotkaniu. To jest fajny system szkoleniowy, na których większość szkoleń autoryzowanych przez różne ośrodki się opiera.

Natalia Milczarek, psycholog dodaje, że testy te wchodzą bardzo głęboko w procesy emocjonalne kandydatów. Potem następuje kwalifikacja wstępna i małżonkowie dostarczają wszystkie dokumenty.

Osoby zakwalifikowane do przysposobienia niemowlęcia przechodzą jeszcze warsztat dotyczący żywienia, pielęgnacji i opieki nad nim oraz warsztaty dotyczące jawności adopcji.

Jak zaznacza psycholog, rodzice adopcyjni przyznają często, że całe szkolenie było dla nich ciekawym doświadczeniem. Nigdy wcześniej tak głęboko nie analizowali swojego życia jak podczas testów psychologicznych.

Zdarza się, że psychologowie sugerują pewnym osobom, że nie nadają się na rodziców adopcyjnych.

- Przeważnie jednak negocjujemy i dajemy zalecenia rodzinie. Następuje to wtedy, gdy widzimy, że jedno z małżonków nie jest zupełnie zainteresowane adopcją. Druga okoliczność, która jest przeciwwskazaniem to złe wyniki w testach, wskazujące na wysoki poziom agresji lub lęku u danej osoby. Bywa też tak, że rodziny same rezygnują z tej procedury, bo stwierdzają, że nie są w stanie pokochać nie swojego dziecka – mówi Natalia Milczarek.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Przypominamy, że z adopcją na antenie Trójki spotykamy się we wtorki i czwartki w audycji "Tu Baron" ok. godz 11.10 i w piątki po godz. 17.00 w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki".

(dmc)