Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.07.2011

Pogromcy zabójczych drobnoustrojów

Dendrymery, są to substancje chemiczne zawierające aminokwasy. Mogą być zastosowane do produkcji leków oraz substancji mających działanie profilaktyczne i terapeutyczne.
DendrymeryDendrymeryfot: Wikipedia,lic.CC

Te wielce obiecujące właściwości dendrymerów stworzyli naukowcy z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk.

- Związki te są znane od dawne, ale poprzez modyfikację aminokwasów otrzymuje się nowe właściwości terapeutyczne - mówi dr Lidia Kania. Takie właściwości wykazują dendrymery, opracowane w Instytucie. Derndrymery mogą być postrachem dla bakterii gramdodatnich, gramujemnych, niektórych drożdży oraz niektórych komórek nowotworowych, w tym bardzo poważnego schorzenia, jakim jest czerniak ludzki. Ważne jest to, że dendrymery są aktywne wobec tych bakterii i komórek nowotworowych, wobec których stosowane dotychczas lekarstwa są już nieaktywne.

Dendrymery stosuje się w postaci soli. Sól naładowana jest dodatnio i w kontakcie z ujemnie naładowaną biomembraną komórkową drobnoustroju chorobotwórczego następuje zmiana struktury tej membrany i zaburzenie działania drobnoustroju. Mówiąc obrazowo, dendrymer przykleja się do błony komórkowej bakterii i paraliżuje jej działanie.

Ten prosty mechanizm może być wykorzystany również do utrzymania jałowości środowiska. - Możemy cienką warstewką dendrymerów pokryć przedmiot i on staje się bakteriostatyczny – wyjaśnia dr Lidia Kania. Te właściwości można wykorzystać w szczególności np. w krajach tropikalnych, w których poziom higieny jest niski.

Polscy naukowcy opatentowali już swój wynalazek. Teraz trwa procedura patentowa w USA, Chinach, Rosji i Indiach, czyli tam gdzie jest duże zapotrzebowanie na takie środki i duży potencjał wytwórczy. A dendrymery są przykładem na to, jak badania podstawowe przekładają się na sukces komercyjny.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.