Logo Polskiego Radia
PAP
Paulina Jakubowska 07.09.2011

Kongres intelektualny, polityczny i artystyczny

Już dziś wykład profesora Zygmunta Baumana zainauguruje Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. W jego programie liczne debaty i spotkania, wystawy, koncerty i spektakle teatralne.
Hasło tegorocznego Europejskiego Kongresu KulturyHasło tegorocznego Europejskiego Kongresu Kulturymat.pras.

Dla żądnych obcowania z kulturą, dyskusji o jej znaczeniu i potrzebach będzie to niesamowita gratka. W kongresie weźmie udział około 300 intelektualistów i artystów.

Temat wykładu profesora Baumana będzie nawiązywał do wątków podjętych w jego książce "Kultura w płynnej nowoczesności", która ukazała się wiosną w Polsce i Wielkiej Brytanii w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji 2011. Profesor będzie mówił o roli Unii Europejskiej w kształtowaniu współczesnej kultury, związki między kulturą a globalizacją, sztuką i polityką.

Kongres będzie trwał 4 dni (od czwartku do niedzieli), a w jego programie znalazło się ponad 100 wydarzeń artystycznych. Hasłem przewodnim tegorocznego Europejskiego Kongresu Kultury jest "Kultura dla zmiany społecznej" (ang. Art for Social Change).

Kongres podzielono na trzy bloki: intelektualny, czyli dyskusje na temat wpływu kultury na przemiany społeczne oraz gospodarcze na świecie; polityczny - podczas kongresu odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów kultury krajów Unii Europejskiej; artystyczny - w jego ramach odbywać będą się pokazy filmów, spektakle, koncerty, wystawy.

Ciekawsze pytania kongresu to m.in.: jak skutecznie lobbować na rzecz kultury w Parlamencie Europejskim, czym jest dziś oryginał w sztuce, jak pogodzić prawa autorów z prawami odbiorców do partycypowania w kulturze.

Pina, Lupa i 10x10

Sekcję filmową zdominuje projekt przygotowany przez zespół Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Będzie to przegląd zatytułowany Funny Games EU. Program uzupełnią dwa pokazy specjalne zrealizowanego w technologii 3D dokumentu o Pinie Bausch pt. "Pina", w reżyserii Wima Wendersa.

Wydarzeniem muzycznym ma być m.in. projekt, w którym wezmą udział kompozytor Krzysztof Penderecki, gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood oraz guru współczesnej muzyki elektronicznej Aphex Twin. Wśród wydarzeń teatralnych zapowiedziano m.in. premierę spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej "Poczekalnia.0".

Krystian
Krystian Lupa z zespołem podczas próby do spektaklu. fot. Natalia Kabanow

Obok kameralnych projektów - takich jak eksperymentalne projekcje dźwiękowe - odbędą się spektakularne występy przeznaczone dla szerokiej publiczności, m.in. pirotechniczne widowisko plenerowe francuskiej Groupe F.

W Pawilonie Czterech Kopuł zostanie otwarta wystawa 10x10. Jest to projekt, w którym artyści i kuratorzy mierzą się z pytaniem czy sztuka jest narzędzie zmiany społecznej. Czy może realnie wpływać na społeczeństwo? Jakie jest niebezpieczeństwo "mówienia za innych". Autorzy przedsięwzięcia zinterpretują hasło "art for social change" na różne sposoby, wykorzystując rozmaite media i przestrzenie.

Większość wydarzeń Europeskiego Kongresu Kultury będzie miało miejsce we wrocławskiej Hali Stulecia.

(pj)