Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 31.12.2010

Nowe prawo skutecznie uderzyło w hazard

Przychody firm hazardowych skurczyły się w mijającym roku aż o 5 miliardów dolarów.
Nowe prawo skutecznie uderzyło w hazardfot.SXC

"Puls Biznesu" wyjaśnia, że rynek gier i zakładów zdusiły głównie wyższe podatki wprowadzone po ujawnieniu afery hazardowej.

Z szacunków gazety wynika, że wydatki Polaków na gry i zakłady zmniejszyły się aż o jedną czwartą - z rekordowych 20 miliardów w 2009 roku do 15 miliardów w roku 2010. Tak jak zakładał rząd Donalda Tuska najwięcej stracił sektor automatów o niskich wygranych. Zgodnie z ustawą do końca 2015 roku wszystkie takie urządzenia mają zniknąć z rynku. Ten sam los czeka salony gier, gdzie stoją automaty umożliwiające większe wygrane. Na spowodowane tym faktem zwiększenie rentowności liczą właściciele kasyn. Jednak - jak zauważa "Puls Biznesu" - ta prognoza jest ryzykowna głównie ze względu na to, że kasynom też podniesiono podatek - z 45 do 50 procent.

Zwiększenie obciążeń finansowych - z 10 do12 procent od obrotu - bardzo mocno nadwątliło też kondycję rodzimych sześciu firm bukmacherskich, które wbrew obietnicom rządu wciąż nie mogą oferować zakładów przez internet. Ich przychody skurczyły się o około 15 procent. Powodów do zadowolenie nie mają też władze Totalizatora Sportowego, choć tej państwowej firmy nie dotknęły podwyżki podatków. Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że przychody spółki są o 15 procent mniejsze niż rok wcześniej. Jako powody gazeta uznaje nieprzemyślane zmiany nazw głównych produktów spółki i dużą podwyżkę stawki w sztandarowej grze Lotto.

to