Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Maciej Machcewicz 01.08.2019

Robert Baden-Powell – twórca skautingu

Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.
Robert Baden-Powell w 1896 rokuRobert Baden-Powell w 1896 roku Wikimedia Commons/domena publiczna
Posłuchaj
  • Organizacja ruchu skautowego - fragment audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 29.09.2000)
Czytaj także

1 sierpnia 1907 roku brytyjski generał Robert Baden-Powell zorganizował na wyspie Brownsea w Anglii obóz młodzieżowy, który zapoczątkował dzieje skautingu.

Do 1910 roku służył w brytyjskich wojskach kolonialnych i policji w Indiach, Afganistanie i Afryce Południowej. Pracował także w wywiadzie brytyjskim na terenie całej Europy.

W 1907 roku bohater wojny burskiej począł realizować swoją wizję. Postanowił zrzeszać młodzież w związkach skautów, chciał wykorzystać młodych, dynamicznych, utalentowanych ludzi dla dobra Imperium Brytyjskiego.

Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.

Skautów wychowywano w szacunku dla bezinteresownej, szeroko rozumianej pracy społecznej na rzecz otaczającej ich społeczności i środowiska. Fundamentem skautowskiej metody była atrakcyjna idea zakładania obozów na łonie dziewiczej przyrody i wędrówek przez dzikie terytoria.

- Dzięki temu skauting, przeznaczony przede wszystkim dla młodzieży brytyjskiej, stał się popularny na całym niemal świecie, a więc także i w Polsce – mówił na antenie Polskiego Radia dr Janusz Osica.

Nasze harcerstwo inspirowało się hasłami skautingu. Dostosowując je do polskich realiów, promowało przede wszystkim wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, ofiarności społecznej i poświęcenia w walce o odbudowę niepodległej Polski. Jednym z twórców skautingu na ziemiach polskich był Andrzej Małkowski.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

mjm