Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 10.12.2016

Śladami stanu wojennego w Warszawie. Gra miejska "Spacerniak 81"

Przed Aresztem Śledczym Warszawa-Białołęka, gdzie komuniści internowali prawie siedmiuset opozycjonistów, rozpoczęły się uroczystości w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Oprócz oficjalnej ceremonii pod tablicą na murze aresztu, przewidziano również grę miejską, koncert i "Bieg Wolności".
Posłuchaj
  • Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa i były opozycjonista Wojciech Borowik podkreśla, że gra miejska "Spacerniak 81" jest skierowana przede wszystkim do młodzieży (IAR)
Czytaj także

Obchody pod hasłem "Kryptonim Jodła 2016" współorganizują Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa i były opozycjonista Wojciech Borowik podkreśla, że gra miejska "Spacerniak 81" jest skierowana przede wszystkim do młodzieży.

Wydarzenie rozpoczęło się o 9.00 przed aresztem na Białołęce, a zakończy się przy więzieniu na Rakowieckiej. Gra polega na przeniesieniu między więzieniami grypsu jednego z aresztowanych.

Uczestnicy odwiedzają między innymi grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki a następnie ulicę Jezuicką, gdzie milicjanci zakatowali maturzystę Grzegorza Przemyka. - Później przemieścimy się na plac Piłsudskiego, gdzie był krzyż kwietny, powstający z kwiatów przynoszonych spontanicznie przez warszawiaków. To był krzyż solidarności z więzionymi i internowanymi - mówi Wojciech Borowik.

Z kolei Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, zaznacza, że uczestnicy gry odwiedzą również Izbę Pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. - Biorący udział w naszej zabawie będą musieli tam zawitać, przypomnieć sobie tego dzielnego człowieka, który potrafił wyplątać się z tych komunistycznych sieci i uchronił świat przed III wojną światową - mówi Jacek Pawłowicz.

CZYTAJ DALEJ
stan wojenny 1200 free
STAN WOJENNY

Uczestnicy gry odwiedzą również siedzibę Stowarzyszenia Wolnego Słowa, zrzeszającego dawnych działaczy opozycji i podziemia niepodległościowego. - Tam będzie można wydrukować na historycznym sprzęcie ulotkę z tamtego okresu. Jak się nie będzie miało szczęścia, to wtargnie bezpieka albo ZOMO i młodzi ludzie, którzy tak jak my kiedyś podczas druku zostaną złapani, przewiezieni zostaną do więzienia na Rakowieckiej - zapowiada Wojciech Borowik.

W ramach obchodów w Areszcie Śledczym na Białołęce lekcję historii dla młodzieży szkolnej poprowadzi Janusz Onyszkiewicz, jeden z założycieli NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze.

O 12.13, w godzinę nawiązującą do dnia wprowadzenia stanu wojennego, rozpocznie się II Białołęcki Bieg Wolności. Natomiast o 17:00 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa odbędzie się spotkanie internowanych, więzionych, aresztowanych i represjonowanych w stanie wojennym.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.
Polskie Radio sprawuje patronat medialny.

pp/IAR