Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 27.09.2011

"Polskie Państwo Podziemne lekcją dla pokoleń"

W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W głównych uroczystościach wziął udział m.in. marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
Wystąpienie prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK Stanisława Oleksiaka (C). Uroczystości związane z 72. rocznicą powstania PPP odbyły się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.Wystąpienie prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK Stanisława Oleksiaka (C). Uroczystości związane z 72. rocznicą powstania PPP odbyły się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz
Posłuchaj
  • Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podkreślił, że powołanie Polskiego Państwa Podziemnego i rozwijanie jego struktur było fenomenem na skalę światową.
  • Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Oleksiak podkreślił, że na solidarne działanie w imię dobra ojczyzny powinny się zdobyć współczesne elity polityczne
Czytaj także

Marszałek w krótkim przemówieniu podkreślił, że powołanie Polskiego Państwa Podziemnego i rozwijanie jego struktur - mimo niemieckiej, a potem radzieckiej okupacji - było fenomenem na skalę światową.

Marszałek Schetyna podkreślił, że historia działalności ruchu oporu i postawy ludzi, którzy w nim działali, powinny być lekcją dla współczesnych pokoleń, ale także stanowić "lekcję dla kolejnych rządów i parlamentarzystów".

O konieczności kultywowania tradycji, jakim hołdowało Państwo Podziemne, mówił również prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Oleksiak.

- Na solidarne działanie w imię dobra ojczyzny, powinny się również zdobyć współczesne elity polityczne - podkreślił Stanisław Oleksiak.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>


27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski - pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu. Organizację powołał generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski z pełnomocnictwa Naczelnego Wodza.

Nazwa "Polskie Państwo Podziemne", zaczęła funkcjonować dopiero pod koniec 1943 roku. Tajne struktury ruchu oporu obejmowały działania zbrojne prowadzone przez Armię Krajową, która pod koniec 1942 roku liczyła około 200 tysięcy żołnierzy. Była to największa armia podziemna wśród tajnych formacji wojskowych działających wówczas w Europie.

mr