Logo Polskiego Radia
IAR
Piotr Dmitrowicz 22.03.2012

Komunistyczni dygnitarze pod sąd

Prokurator zarzuca im stosowanie represji wobec żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, ze względu na przekonania polityczne.
Czołgi T-55 podczas stanu wojennego w ZbąszyniuCzołgi T-55 podczas stanu wojennego w ZbąszyniuWikipedia/Jan Żołnierkiewicz

Do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął akt oskarżenia przeciwko byłym funkcjonariuszom państwa komunistycznego: Florianowi S., Władysławowi C. i Józefowi S. Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku zarzuca im stosowanie represji wobec żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, ze względu na przekonania polityczne.

STRONA O STANIE WOJENNYM - ZAPRASZAMY!

Do zarzucanych czynów miało dojść na przełomie 1982 i 1983 roku. Chodzi o powołanie 304 żołnierzy rezerwy na trzymiesięczne ćwiczenia wojskowe w okresie od 5 listopada 1982 roku do 3 marca 1983 roku. Florian S. pełnił wówczas funkcję szefa Sztabu Generalnego, Władysław C. był zastępcą Ministra Spraw Wewnętrznych i Szefem Służby Bezpieczeństwa, a Józef S. był dyrektorem Departamentu V MSW.

Powołani na ćwiczenia rezerwiści byli w większości działaczami opozycji antykomunistycznej i członkami NSZZ Solidarność, którzy nie zostali internowani w stanie wojennym. Według prokuratorów, władze komunistyczne wykorzystały wbrew przepisom prawa procedury wojskowe, by prześladować te osoby z przyczyn politycznych.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconego im czynu.