Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 11.08.2012

68. rocznica deportacji warszawiaków do Auschwitz

Do połowy września Niemcy uwięzili w obozie około 13 tysięcy mieszkańców stolicy. Tylko niewielka część z nich dożyła wyzwolenia.
Brama obozu AuschwitzBrama obozu Auschwitzangelo celedon AKA lito sheppard/Wikimedia Commons

Po wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy byli deportowani do Auschwitz poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie. Byli wśród nich Polacy i osoby innych narodowości. Urzędnicy państwowi, naukowcy, artyści, lekarze, handlowcy i robotnicy. Najmłodszymi więźniami stały się kilkutygodniowe niemowlęta, przewiezione do obozu z matkami. Najstarsi mieli po 90 lat.
Najliczniejsze transporty dotarły do Auschwitz 12 i 13 sierpnia. Wśród prawie 6 tys. osób było ok. tysiąca dzieci. 4 września przywieziono z Pruszkowa do Auschwitz kolejny transport liczący ponad 3 tys. osób. W następnych dwóch transportach, 13 i 17 września, deportowano prawie 4 tys. osób.
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>
Większość więźniów z transportów warszawskich przeniesiono później do innych obozów, w głębi Trzeciej Rzeszy, i zatrudniono w przemyśle zbrojeniowym. Niemcy rozpoczynali bowiem ewakuację Auschwitz. Niektórzy zginęli w trakcie "marszów śmierci", inni doczekali wyzwolenia w obozach w Rzeszy (ok. 300 osób).
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk