Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 13.09.2012

Zagraniczni historycy rozmawiają o Polsce

Ponad pół tysiąca osób z całego świata przyjechało do Krakowa na II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Spotkanie potrwa do 15 września.
I Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, Kraków 2007 r.I Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, Kraków 2007 r.Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski
Posłuchaj
  • prof. Andrzej Chwalba z Polskiego Towarzystwa Historycznego
  • Andrzej Chwalba
  • Janusz Cisek (MSZ)
  • Janusz Cisek (MSZ)
Czytaj także

Spotkanie oficjalnie rozpoczyna się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez 3 dni historycy będą dyskutować na temat dziejów naszego kraju, od wczesnego średniowiecza do współczesności - tłumaczy profesor Andrzej Chwalba z Polskiego Towarzystwa Historycznego. Organizator Kongresu dodaje, że zagraniczni badacze głównie zainteresowani są problemami społecznymi i kulturowymi. Odkrywają i popularyzują też wiele ważnych faktów z naszej historii, o których nie uczy się w szkołach.

Z kolei MSZ chce, by "zagraniczni historycy pomagali prostować fałszywe sformułowania na temat naszego kraju, które dotyczą przeszłości”. Wiceszef resortu Janusz Cisek oświadczył, że na kongresie pojawią się historycy, którzy "mogą w przyszłości zaangażować się w reagowanie na fałszywe stwierdzenia, na przykład w USA”. Cisek ma również nadzieję, że dzięki kongresowi uda się "wypromować” niektóre postaci, czy wartości z historii naszego kraju. Chodzi mu na przykład o tolerancję z okresu I Rzeczypospolitej, sukcesy transformacji, Solidarność, czy takie postaci, jak Jan Karski, który jako jeden z pierwszych poinformował Zachód o tym, co dzieje się w nazistowskich obozach zagłady na terytorium Polski.

Patronat nad kongresem ma portal polskieradio.pl

W sobotę, 15 września w godz. 11.00 -13.00 na sesji "Nowe formy obecności historii: Internet” Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu PolskieRadio.pl, będzie mówić na temat "Dźwiękowe archiwa w sieci – historyczne serwisy internetowe Polskiego Radia”.

Strona poświęcona kongresowi >>>

IAR