Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 14.09.2012

Amerykanie zobaczą film o Tadeuszu Kościuszce

Kończą się prace nad filmem dokumentalnym o polskim i amerykańskim generale. Jego zwiastun premierę miał podczas II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który trwa w Krakowie.
Fragment obrazu Tadeusz Kościuszko autorstwa Marcina Jabłońskiego (1827)Fragment obrazu "Tadeusz Kościuszko" autorstwa Marcina Jabłońskiego (1827)Wikipedia, lic. CC/Mathiasrex
Posłuchaj
  • Alex Storożyński, autor scenariusza i prezes Fundacji Kościuszkowskiej, (IAR)
Czytaj także

Godzinna produkcja przedstawia wiernie odtworzone fragmenty z życia Kościuszki, wypowiedzi ekspertów i zrekonstruowane sceny batalistyczne. W filmie występują aktorzy podobni do Tadeusza Kościuszki, Jerzego Waszyngtona oraz Benjamina Franklina.

Polskieradio.pl jest patronem medialnym kongresu

Zdjęcia kręcone były między innymi w słynnej amerykańskiej akademii wojskowej West Point. Autorem scenariusza jest Alex Storożyński prezes Fundacji Kościuszkowskiej, laureat nagrody Pulitzera i autor książki "Książę chłopów”. Film w przyszłym roku ma zostać zaprezentowany w PBS - Publicznej Telewizji Amerykańskiej.

Ponad pół tysiąca historyków zajmujących się Polską przyjechało do Krakowa. Naukowcy, którzy przyjechali z ponad 40 krajów poruszają tematykę konfliktów zbrojnych, ale też zmian społecznych i kulturalnych od średniowiecza do współczesności. Podczas kongresu wręczona została nagroda Pro Historia Polonorum za najlepszą zagraniczną książkę historyczną o Polsce. Statuetkę Gala Anonima za książkę "Żydzi w Polsce i w Rosji” otrzymał Antony Polonsky. W Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie odbywa się większość wykładów i paneli trwają również Targi Książki Historycznej. Ponad 80 wydawców prezentuje swoje nowości. II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski potrwa do soboty.

W sobotę, 15 września w godz. 11.00 -13.00 na sesji "Nowe formy obecności historii: Internet” Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu PolskieRadio.pl, będzie mówić na temat "Dźwiękowe archiwa w sieci – historyczne serwisy internetowe Polskiego Radia”.

IAR, to