Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Jaremczak 13.09.2012

Kraków: historia Polski oczami obcokrajowców

Prof. Antony Polonsky z USA laureatem Nagrody Pro Historia Polonorum za najlepszą obcojęzyczną książkę dotyczącą historii Polski. Odebrał ją na II Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.
Imprezie towarzyszą Targi Książki HistorycznejImprezie towarzyszą Targi Książki HistorycznejPAP/Jacek Bednarczyk
Galeria Posłuchaj
  • Prof. Antony Polonsky, IAR
  • Prof. Jirzi Friedl z Czech, IAR
  • Prof. Pierre Etienne z Francji, IAR
Czytaj także

II Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski odbywa się w budynkach Uniwersytetu Jagiellońskiego. We współpracy z Muzeum Historii Polskiej, organizuje go Polskie Towarzystwo Historyczne. Celem jest zainteresowanie obcokrajowców polską przeszłością oraz przybliżenie Polakom dorobku zagranicznych badaczy studiujących polską historię.

Polskieradio.pl jest patronem medialnym kongresu

- Nauczyciele, uczniowie i studenci mają bezpłatny wstęp na wszystkie obrady i wykłady organizowane w ramach kongresu - powiedział szef komitetu organizacyjnego prof. Andrzej Chwalba.

W Kongresie bierze udział prawie 250 referentów z 30 krajów. Zarejestrowanych uczestników i gości obrad z całego świata jest ok. 500. Głównym tematem spotkania jest Polska w Europie Środkowej. Na wyjątkowość tego tematu zwróciła uwagę Daria Nałęcz z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - To jest region szczególny, ale nieznany w świecie - mówiła podczas inauguracji kongresu. Zaznaczyła, że w Europie Środkowej spotkały się dwa totalitaryzmy: hitlerowski i komunistyczny. Mieszkańcy Europy Środkowej mają inne doświadczenia niż narody z Europy Zachodniej, a polska tożsamość kształtowała się często w konfrontacji z wrogiem.

Prof. Antony'ego Polonsky'ego wyróżniono za monografię pt. "The Jews in Poland and Russia" (Żydzi w Polsce i W Rosji). Przyznał, że choć nagroda jest przyznawana cudzoziemcom, to on "nie czuje się obcym historykiem". - Studiowałem w Warszawie i to tu, w Polsce, przede wszystkim od polskich kolegów, nauczyłem się polskiej historii. Czuję się Polakiem – powiedział. Jego zdaniem ustanowienie nagrody Pro Historia Polonorum jest przykładem transformacji ustrojowej, która zaszła w Polsce. - Jestem dumny z tej polskiej przemiany – dodał.

Dla prof. Jirzego Friedla z Czech, Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem ze względu na heroiczną historię. – Polska broniła się w roku 1939, natomiast Czechosłowacja nie. Do dziś jest to kompleks Czechów – podkreślił.

Natomiast prof. Pierra Etienne z Francji podkreśla, że Polska jest interesującym przykładem kraju, który pokonał komunizm. Dodaje jednak, że większość Francuzów niewiele o nas wie. - Czasami pytam: gdzie jest Polska? Odpowiadają: Syberia, tam jest bardzo zimno – powiedział Pennot.

Zobacz serwis specjalny HISTORIA

II Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski towarzyszą Targi Książki Historycznej. Publikacje o tematyce historycznej prezentuje ok. 80 wystawców.

W sobotę, 15 września w godz. 11.00 -13.00 na sesji "Nowe formy obecności historii: Internet” Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu PolskieRadio.pl, będzie mówić na temat "Dźwiękowe archiwa w sieci – historyczne serwisy internetowe Polskiego Radia”.

tj