Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 30.11.2012

"Mein Kampf" w internecie? Może trafić do wszystkich

Książka została opublikowana w 1925 roku, a druga jej część dwa lata później. Była "biblią niemieckich faszystów”, to w niej Führer zawarł program narodowego socjalizmu i próbował dowieźć wyższości "rasy panów” czyli Niemców nad innymi.
Mein Kampf przyznawany był w prezencie ślubnym. Zdjęcie z Niemiec, z 1936 roku."Mein Kampf" przyznawany był w prezencie ślubnym. Zdjęcie z Niemiec, z 1936 roku. wikipedia/domena publiczna

Po II wojnie światowej książka Adolfa Hitlera ta została wycofana. W wielu krajach, również w Polsce, jej sprzedaż jest zakazana. Posiadaczem praw autorskich do niej jest niemiecki kraj związkowy Bawarii, który blokuje wszystkie powojenne wydania książki. Nie tak trudno jest jednak do tej niej dotrzeć.

Można ją kupić choćby w allegro.pl. i to zarówno wydania niemieckie, polskie czy angielskie. Paweł Klimiuk, rzecznik portalu aukcyjnego, podkreślił, że jego zdaniem każdy z lekcji historii wie, jaką ideologię tworzył niemiecki przywódca. Zwrócił uwagę, że egzemplarze sprzedawane w Internecie zostały wydane przed 1945 rokiem i mają charakter kolekcjonerski.

Zobacz serwis specjalny Radia Wolności

Czy sprzedawanie tej pozycji jest propagowaniem faszyzmu? Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratury generalnej mówił, że wszystko zależy od motywacji sprawcy. Według artykułu 256 k.k nawet dwa lata więzienia grożą osobom nawołującym do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Nigdy Więcej i Porozumienia 11 listopada przekonywali, że jest to bardzo niebezpieczna pozycja, która wciąż może oddziaływać na ludzi.

Zobacz serwis specjalny: II wojna światowa

1 stycznia 2016 roku wygasają prawa autorskie do "Mein Kampf”. Niemcy już przymierzają się do wydania książki opatrzonego krytycznym komentarzem.