Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Jaremczak 29.04.2013

Krośniewice: odsłonięto pomnik gen. Władysława Andersa

To hołd i podziękowanie dla generała Władysława Andersa. W Krośniewicach, rodzinnym mieście generała, odsłonięto jego pomnik.
Pomnik gen. Władysława Andersa w KrośniewicachPomnik gen. Władysława Andersa w Krośniewicach PAP/Grzegorz Michałowski

W uroczystości wzięli udział: córka generała Anna Maria Anders, kombatanci, byli żołnierze 2. Korpusu Polskiego, przedstawiciele instytucji historycznych oraz władze miasta.

Córka generała Anna Maria Anders nie kryła radości i wzruszenia z powodu odsłonięcia pomnika ojca. Przypomniała, że po wojnie władze komunistyczne pozbawiony go stopnia i obywatelstwa. - Żył w Londynie, a Polska zawsze była dla niego najważniejsza. Zawsze wierzył, że wróci do kraju - powiedziała.

Zobacz - Radia Wolności, hasło: Władysław Anders>>>

W 1941 roku generał Anders utworzył w Związku Radzieckim 77-tysięczną armię. Składała się z więźniów, którzy na mocy układu Sikorski-Majski wyszli z łagrów.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa doktor Andrzej Krzysztof Kunert podkreślał, że generał Anders na zawsze trafił do historii za stworzenie jednej z najbardziej wyjątkowych armii w dziejach. Jak wyjaśnił, była to jedyna armia, składająca się wyłącznie z więźniów, zesłańców, jeńców, tych, którym został oszczędzony los ofiar zbrodni katyńskiej.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
Generał Anders, dowodząc 2. Korpusem Polskim, zdobył między innymi Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Od października 1944 do 5 maja 1945 pełnił obowiązki (wobec wzięcia do niewoli gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego) Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.

IAR, tj

Zobacz serwis - II Wojna Światowa>>>