Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 31.07.2013

Abp Michalik: z bólem patrzę na krytyków powstańców

Na swojej oficjalnej stronie internetowej Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwraca uwagę, że Powstanie Warszawskie nie było żadnym wyrazem nieodpowiedzialności, lecz tęsknotą za wolnością.
Abp Józef MichalikAbp Józef MichalikPAP/Waldemar Deska

Arcybiskup Józef Michalik przypomina w wypowiedzi zamieszczonej w Internecie, że w sierpniu 1944 roku Warszawa "zyskała wielki autorytet wśród Polaków". Dlatego on sam z bólem patrzy na tych, którzy dziś złośliwie krytykują powstańców.

>>>Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu>>>

>>>Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

>>>Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu>>>

- Niektórzy obecni luminarze złośliwie i nieuczciwie interpretują Powstanie Warszawskie, to boli - mówi arcybiskup. Tymczasem po prostu trzeba uszanować zwłaszcza tych, którzy wówczas zginęli. Hierarcha zwraca uwagę że w stolicy jest wiele miejsc, które upamiętniają ich ofiarę i jego zdaniem jest to pozytywny znak.

Według arcybiskupa Józefa Michalika trzeba także pamiętać, dzięki czemu w 1944 roku ludzie byli zdolni do takiego bohaterstwa. Poprzedziło je 20 lat wolnej Polski, przypomina duchowny.

1 sierpnia 1944 roku do walki o Warszawę ruszyło kilkanaście tysięcy słabo uzbrojonych powstańców. Dowódcy planowali, że walki potrwają najwyżej kilkanaście dni, a dzięki wsparciu Armii Czerwonej stolica zostanie szybko wyzwolona. Pomoc jednak nie nadeszła, a bitwa o Warszawę trwała 63 dni. Zginęło w niej około 20 tys. powstańców i około 180 tys. cywilnych mieszkańców miasta.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR, to