Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Michał Chodurski 22.11.2013

Nagroda Moczarskiego za najlepszą książkę o historii Polski

Laureatem tegorocznego konkursu dla najlepszej książki historycznej ubiegłego roku poświęconej historii Polski po 1918 roku, został Marcin Zaremba za pracę "Wielka Trwoga. Polska 1944-1947".
Nagroda Moczarskiego za najlepszą książkę o historii PolskiGlow Images/East News

Już po raz piąty Fundacja Agory i Narodowe Centrum Kultury, w tym roku wraz z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność, przyznają Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego.

Nazwisko zwycięzcy konkursu zostało ogłoszone podczas uroczystej gali Nagrody w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, siedzibie Biblioteki Narodowej, Partnera Gali.

Jak pisze prof. Daria Nałęcz w Gazecie Wyborczej: - Tą książką Zaremba rewolucjonizuje poglądy na instalowanie komunizmu w Polsce po 1944 r. (...) W czasach PRL-u takie opisy były skażone zakłamywaniem faktu narzucenia nowej władzy przez ZSRR i Stalina. Ale i współczesna historiografia, nienastawiona już na indoktrynację, nie jest zupełnie wolna od tego grzechu i w zrozumiałym zamiarze odkłamania peerelowskich fałszów sama konstruuje nierzeczywisty obraz narodu zastygłego w heroicznym oporze przeciwko komunizmowi. (...) Z tej książki dowiadujemy się o społeczeństwie polskim znacznie więcej. Nie jest ono ani spragnione zmian narzucanych przez komunistów, ani aż tak bardzo zdeterminowane w walce z nimi. Jest przede wszystkim bardzo okaleczone przez koszmar drugiej wojny i bezlitosną niemiecką i sowiecką okupację.

Książkę "Wielka Trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys" opublikowało wydawnictwo Znak, Kraków.

Marcin Zaremba otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury oraz statuetkę –  "Temperówkę” Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia Nagrody objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Laureata wyłoniło spośród 10 finałowych kandydatów jury w składzie: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Bohdan Cywiński, dr Jan Kofman, dr Andrzej Kunert, Tomasz Łubieński, dr Tomasz Makowski, prof. Daria Nałęcz, prof. Henryk Samsonowicz (przewodniczący), Andrzej Wielowieyski oraz Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Konkurs o Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego stał się jednym z najbardziej prestiżowych na polskim rynku księgarskim. O jego randze stanowią miedzy innymi laureaci ubiegłych lat, znakomite jury a także osoba patrona, autora „Rozmów z katem”.

Kazimierz Moczarski, prawnik i dziennikarz, żołnierz Armii Krajowej pracujący w Burze Informacji i Propagandy KG AK oraz Kierownictwie Walki Podziemnej. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez UB w 1945 r. w brutalnym śledztwie nie wydał nikogo. Skazany na karę śmierci. Wyroku nie wykonano. Zrehabilitowany w 1956 r. Jego książka - historyczny reportaż z celi, którą dzielił z katem warszawskiego getta Jürgenem Stroopem – weszła do kanonu lektur i wywarła głęboki wpływ na generację Polaków urodzonych już po wojnie, ale wychowanych w jej cieniu.

mc