Logo Polskiego Radia
Trójka
Bartłomiej Bitner 19.05.2020

Jaka przyszłość czeka UE? Historyk: obecne trendy mocno zagrażają Wspólnocie

– Jedyne, co możemy przewidzieć odnośnie przyszłości UE, to na ile jej dzisiejsze trendy będą trwały dalej. Moim zdaniem one bardzo mocno zagrażają UE – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski, historyk.

Unia Europejska zmaga się z kryzysem wywołanym przez rozprzestrzenianie się koronawirusa. Aby złagodzić skutki pandemii, Niemcy i Francja proponują fundusz odbudowy w wysokości 500 mld euro. Jednocześnie trwa także dyskusja, w jakim kierunku Wspólnota ma zmierzać, a wielu polityków, politologów i ekspertów zadaje sobie pytanie, czy UE przetrwa w obecnym kształcie, czy też trzeba będzie ułożyć ją na nowo.

East News Angela Merkel Emmanuel macron konferencja 1200.jpg
Łagodzenie skutków pandemii. Francja i Niemcy proponują fundusz odbudowy w wysokości 500 mld euro

Jak powiedział prof. Wojciech Roszkowski, nawet na bazie historycznych doświadczeń nie da się stwierdzić, jaka przyszłość czeka europejską wspólnotę. – Jedyne, co możemy przewidzieć, to to, na ile jej dzisiejsze trendy będą trwały dalej. I moim zdaniem one bardzo mocno zagrażają UE. Unia nie zareagowała na pandemię lub też co najwyżej zareagowała z bardzo dużym opóźnieniem. Poszczególne kraje musiały sobie radzić same. To najlepszy dowód, że UE jest jednak w głębokim kryzysie – stwierdził gość audycji.

"Powstał »dyrektorat« najsilniejszych państw"

Historyk przyznał, że słaba reakcja na pandemię była efektem tego, że UE musiała z tak ogromnym problemem radzić sobie po raz pierwszy w historii. Ale jednocześnie dodał, że "Unia nie jest w ogóle przygotowana na tego rodzaju wyzwania". – To państwa odegrały kluczową rolę w obronie przed koronawirusem. Jako pierwsi zauważyli to Włosi, którzy są bardzo zniesmaczeni tym, jak zostali potraktowani. Mieli kłopoty gospodarcze, na które nałożyła się pandemia, a UE w odpowiednim momencie nie dała im nawet symbolicznego wyrazu współczucia czy sympatii – zaznaczył prof. Wojciech Roszkowski.

Zdaniem gościa audycji na podstawie m.in. ostatnich wydarzeń trudno teraz sobie wyobrazić, jaka będzie przyszłość UE. – Ale jest kilka zjawisk, które możemy pod tym kątem obserwować. To m.in. sposób, w jaki UE odnosi się do państw członkowskich. Niewątpliwie w Unii powstał "dyrektorat" najmądrzejszych i najsilniejszych państw, które narzucają swoją wolę polityczną. I to w sytuacjach, które tego absolutnie nie usprawiedliwiają. To np. rozciąganie kompetencji organów unijnych ponad te zapewnione przez traktaty. Jest to czynnik dezintegrujący – podkreślił prof. Wojciech Roszkowski.

premier 663 free.jpg
Plany ws. pobudzania gospodarki i budżet UE. Premier uczestniczył w wideokonferencji państw V4 i Niemiec

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)
Data emisji: 19.05.2020
Godzina emisji: 17.44

bb/gs