Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 15.05.2020

Ekspert: zwiększenie unijnego budżetu niezbędne

Premier Mateusz Morawiecki w liście do unijnych przywódców zaproponował zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WSP) o 10 proc. (w przybliżeniu około 0,03 proc. unijnego dochodu narodowego) wobec wielkości zaproponowanej w 2018 r. Dodatkowe środki obejmowałyby równo wszystkie koperty narodowe, jak też byłyby przeznaczone na środowisko i klimat w I i II filarze.

List premiera Morawieckiego został przesłany do przewodniczącej Komisji Europejskiej, przewodniczącego Rady Europejskiej, komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi oraz 26 szefów rządów państw członkowskich UE. W liście szef polskiego rządu zwrócił też uwagę, że czas pandemii to chwila, w której Unia Europejska bez konkretnych działań nie będzie w stanie odpowiedzieć na wyzwania, które w wyniku pandemii dotykają każdy z naszych krajów.


Janusz Wojciechowski Janusz Wojciechowski

Na co mają pójść dodatkowe fundusze?
Prof. Walenty Poczta wyjaśnia, że celem przeznaczenia środków na działania  klimatyczne w rolnictwie jest takie prowadzenie produkcji rolnej, aby ona oddziaływała na klimat jak najbardziej przyjaźnie. - To nie jest proste działanie proklimatyczne, ale cały kompleks działań w rolnictwie, aby były przyjazne dla klimatu - mówi naukowiec. Podkreśla, że komisja Europejska w swych propozycjach na lata 2021-2027 zakłada, że ok. 40 proc. środków WSP będzie na takie działania ukierunkowane, choć nie  bezpośrednio przeznaczone.

Budżet Unii Europejskiej bardzo napięty
Profesor zwraca uwagę, że potrzeby budżetowe będą bardzo duże, bo po brexicie wpływy do unijnej kasy będą mniejsze, a dużo funduszy pochłania też walka z koronawirusem. Wylicza, że potrzeba dwóch bilionów euro, aby wspomóc wyjście gospodarki unijnej z kryzysu, w jakim się znajduje. - A cały budżet na lata 2021-2027 to bilion i ok. 80-90 milionów euro - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Tłumaczy, że budżet Unii nie może cechować się deficytem, nie można też na jego rzecz zaciągać kredytów. - Zatem to, co Unia Europejska może rozdzielić pomiędzy kraje członkowskie musi wcześniej do tego budżetu wpłynąć - wyjaśnia.Stąd zgłoszona przez polskiego premiera, nie pierwszy zresztą raz, propozycja zwiększenia dochodów Unii, poprzez np. opodatkowanie wielkich transakcji pieniężnych, albo koncernów informatycznych. Ale to nie jest takie proste, bo potrzebna byłaby zgoda Chin, Japonii, czy Stanów Zjednoczonych, które takim podatkom są przeciwne. Nawet, gdyby propozycja premiera Morawickiego została przyjęta, to budżet i tak byłby mniejszy niż ten, kończący się w 2020 roku.

Projekt nowego budżetu będzie przedstawiony przez Komisje Europejską 27 maja.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- Od piątku (15.05) zostały zlikwidowane ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy Litwą, Łotwą i Estonią. Korespondencja Kamila Zalewskiego.

- Wypowiedź przewodniczącego niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego o polskim TK komentuje prof. Czesław Kłak, członek polskiego Trybunału Stanu.

- Wojna szpiegowska w czasach pandemii - FBI wydała w środę oficjalny apel do amerykańskich naukowców, pracujących nad szczepionką i lekarstwami na Covid-19. Federalne Biuro Śledcze ostrzega ich, że Chiny mogą próbować wykraść dane z ich badań, mających na celu pokonanie pandemii koronawirusa. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Walenty Poczta (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, członek Narodowej Rady Rozwoju), prof. Czesław Kłak (sędzia polskiego Trybunału Stanu)

Data emisji: 15.05.2020

Godzina emisji: 17.29

ag