Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 09.02.2014

Psychopaci się nie zmieniają. "Brał nóż, śpiewał piosenki..."

Osoby posiadające psychopatyczne zaburzenia osobowości funkcjonują w społeczeństwie. Drugie oblicze zazwyczaj ujawniają w domu. - Brał nóż, bawił się nim, patrząc na mnie, a potem śpiewał piosenki. Czułam się jak w najgorszym horrorze - mówi pani Weronika, która w związku z psychopatą żyła dziesięć lat.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

- Początkowo takie osoby bardzo często postrzegane są jako czarujące i charyzmatyczne, niezwykle inteligentne. Potrafią bezwzględnie dążyć do postawionych celów. Spory ich odsetek zajmuje wysokie stanowiska. To prezesi korporacji, doktorzy, dyrektorzy. Z badań wynika, że takie osoby często trafiają do polityki, są to też księża - mówi Anna Zielenkiewicz, psychoterapeutka.

Jak podkreśla, psychopaci nie mają zdolności do empatii, są bezwzględni. - Lekceważą normy, reguł i zobowiązania społeczne, nie są w stanie się podporządkować, bywają roszczeniowi, często wyrachowani. Rozpatrują świat w kategoriach: wszystko - nic. Albo ktoś jest silny, albo słaby. Albo ktoś jest dobry, albo zły. Nie ma środka - wyjaśnia psychoterapeutka i dodaje, że kolejną charakterystyczną cechą osób psychopatycznych jest potrzeba kontroli innych.
W związku z takim człowiekiem przez dziesięć lat żyła pani Weronika. - Był bardzo pewny siebie, dobrze wychowany, kulturalny, szarmancki. Ale także bardzo zazdrosny. Intensywnie zareagował na zwykły gest, przywitanie ze znajomym - opisuje. - Zanim mnie pierwszy raz uderzył, wymuszał pewne zachowania, cały czas coś mi insynuował, wmawiał rzeczy, które nigdy nie miały miejsca - dodaje.
- Kiedy gdzieś wychodziliśmy, oczy miałam dookoła głowy, żeby nikt nie podchodził, żeby żaden mężczyzna nie podał mi przypadkiem ręki - wspomina rozmówczyni Gabrieli Darmetko.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Mówiliśmy w niej również o tym, kim jest bloger i czy na blogowaniu można zarobić. Przyjrzeliśmy się także ubraniom przyszłości - np. bluzce, która może zmieniać kolor za pomocą smartfona, rozkładanej automatycznie sukience czy koszulce badającej skład naszego potu.

Na audycję "Świat zwariował" zapraszamy w niedziele od godz. 11.05 do 12.00.

(mk, ei)