Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 22.09.2011

Programy Aktywności Lokalnej

Na czym polega współpraca organizacji pozarządowych i OPS-ów?
Programy Aktywności Lokalnej
Posłuchaj
  • Na czym polega współpraca organizacji pozarządowych i OPS-ów i komu programy aktywności lokalnej przynoszą korzyści.
  • PzJ 1: Stowarzyszenie "Przyjaciół i rodziców dzieci niepełnosprawnych" w Tłuszczu.
  • PzJ 2: Fundacja "Dzieci niczyje" współpracuje z praskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Program Aktywności Lokalnej pomaga grupie młodych wolontariuszy w Słupnie.

Jakub Siwek, koordynator wolontariatu w Ośrodku Pomocy Społecznej w Słupnie: Młodzi ludzie założyli stowarzyszenie "Patron", a my ich szkolimy. Mamy wsparcie szkoleniowe i wizytę studyjną. Przygotowujemy ich do pracy szczególnie z osobami niepełnosprawnymi. To młoda grupa, która od maja funkcjonuje w naszym ośrodku. Pomagała nam przy organizacji naszych imprez integracyjnych dla społeczności lokalnej, brała udział w spotkaniach z rodzinami, z niepełnosprawnymi dziećmi. Organizuje tym dzieciom czas wolny i im pomaga.

Dzięki Programom Aktywności Lokalnej wsparcie otrzymały również dzieci niepełnosprawne z Tłuszcza. Pracownicy ośrodka pomogli napisać projekt, zachęcający do aktywizacji dzieci oraz ich rodziców. Tak powstało stowarzyszenie rodziców i przyjaciół dzieci niepełnosprawnych "Potok serc", skupiające dziś około 60 osób.

Janina Białek, przewodnicząca stowarzyszenia: Największym osiągnięciem jest to, że wielu rodziców wyszło z dziećmi z domu. Na terenach wiejskich te dzieci naprawdę nie wychodziły. Przy nauczaniu indywidualym nie miały kontaktu z innymi osobami. W tej chwili są różne imprezy, rehabilitacje i spotkania. Dużo więcej osób jest aktywnych i się integruje. Jak dzieci uczą się sztuki, to zapraszamy grupy innych niepełnosprawnych, np. z Warszawy, a potem są wspólne poczęstunki, rozmowy, żeby te dzieci spotykały się z innymi.

Współpraca organizacji pozarządowych i Ośrodków Pomocy Społecznej przynosi obopólne korzyści. Na przykład w Wyszkowie pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej założyli stowarzyszenie "Promenada". które ma służyć pozyskiwaniu środków finansowych na pomoc społeczną. Pierwszym zadaniem był program stypendialny "Talenty Wyszkowa".

Barbara Godleś, prezes stowarzyszenia: Stypendia są przyznawane przez 10 miesięcy, czyli przez cały rok szkolny. Uzyskaliśmy dofinansowanie na program "Cudze chwalicie, swego nie znacie", czyli wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży, organizujemy też programy dla osób starszych. Stowarzyszenie "Promenada" daje podłoże, a społeczność lokalna później sama działa, sama podejmuje działania we własnym miejscu zamieszkania.

Nie sposób zliczyć wszystkich Programów Aktywności Lokalnej, realizowanych na terenie całego kraju. Co więcej, trudno policzyć także inicjatywy, które dzięki nim powstały. Najważniejsze, że ludzie się aktywizują, integrują i uczą. Rzadziej korzystają też z finansowej pomocy społecznej.

PzJ 1 – Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych w Tłuszczu.
PzJ 2 – Fundacja "Dzieci niczyje" współpracuje z praskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Przygotowała Dorota Świerczyńska.