Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 09.01.2014

Bronisław Komorowski: Jan Karski to sumienie świata

W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się konferencja o spuściźnie Jana Karskiego, polskiego emisariusza, który podczas II wojny światowej próbował poinformować świat o Holokauście.
Prof. Jan Karski, prawnik, dyplomata, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu w 1996 rokuProf. Jan Karski, prawnik, dyplomata, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu w 1996 roku TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk
Posłuchaj
  • Jan Karski - głos ofiar, który nie został wysłuchany. Konferencja w PE - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że o wybitnym Polaku na Zachodzie wiadomo niewiele. - Nie wystarczy być piewcą tej wielkiej postaci w Polsce, ale trzeba powiedzieć o niej Europie i światu - powiedział.

Historia Jana Karskiego może być podsumowaniem wielkiej tragedii II wojny światowej. - Zachód w obliczu chaosu wojny nie był w stanie pojąć skali holokaustu - mówił Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa amerykańskiego prezydenta Jimmiego Cartera. - To coś o czym należy myśleć w dzisiejszych czasach, gdy w wielu miejscach na świecie dochodzi do zawirowań i aktów okrucieństwa. Nie możemy być bezczynni i obojętni, bo w przeciwnym razie jaki cel ma nasze istnienie - dodał.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

- Jan Karski to sumienie świata. Jest głosem ofiar, który nie został wysłuchany. Trzeba wyciągnąć wnioski z historii - powiedział w przesłaniu wideo do uczestników konferencji prezydent Bronisław Komorowski. - Ludzie tacy, jak Jan Karski pozostawili nam wyraźny i mądry przekaz, kodeks postępowania tak istotny dla trwania wspólnoty, a chciałoby się nawet dodać, że dla całego rodzaju ludzkiego - oświadczył.

- Spuścizna Karskiego jest ważna współcześnie, gdy mordowana jest ludność cywilna podczas konfliktów zbrojnych - mówiła Ana de Palacio, była minister spraw zagranicznych Hiszpanii. Podkreśliła, że nie można milczeć, kiedy dokonywane są zbrodnie przeciwko ludzkości. Wymieniła Syrię, Irak, Afganistan, Egipt, Pakistan i Libię jako kraje, w których sytuacja ludności cywilnej jest dramatyczna. - Musimy o tym mówić, takie jest właśnie przesłanie Jana Karskiego. Stańcie w obronie tych, którzy są mordowani i mówcie głośno o zbrodniach - powiedziała.

Konferencji towarzyszy wystawa pod hasłem "Jan Karski. Człowiek Wolności". Wystawa składa się z 22 plansz. Przedstawiono na nich biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez okres wojny, aż po działalność powojenną. - To wysmakowany graficznie projekt z wykorzystaniem zdjęć Karskiego - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Wydarzenia te są międzynarodowym otwarciem Roku Jana Karskiego, ogłoszonego przez polski Sejm. Jednym z patronów konferencji w siedzibie Parlamentu Europejskiego było Polskie Radio.

to