Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 30.04.2014

Media a wiedza potoczna ludzi. Co wiemy dzięki telewizji?

Jak media wpływają na to, co wiemy? Jak nasza wiedza potoczna jest kształtowana za sprawą przekazu czwartej władzy? O tym rozmawialiśmy w "Wieczorze odkrywców".
Posłuchaj
  • Media a wiedza potoczna ludzi (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Czytaj także

Profesor Anna Malewska-Szałygin, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi bardzo ciekawe badania (grant Narodowego Centrum Nauki) nad wpływem przekazu medialnego na wiedzę potoczną ludzi i jest autorem pojęcia etnopolitogia. Prowadzi je na wsi, gdzie jak podkreśla, rozmówcy ubierają myśli w słowa, które są symbolami. - Jedno krótkie słowo jest jasne i wszyscy wiedzą, jakie sensy ono niesie, poza etnografem, który ma za zadanie dobrać się do jego znaczenia. I to wcale nie jest łatwe - mówi badaczka.
Jak przyznaje, poprzez badanie wypowiedzi i języka dochodzi ona do spektrum poglądów i wyobrażeń osób, które się wypowiadają. - W mojej pracy szczególnie jestem wyczulona na pojęcia, którymi ludzie się posługują, metafory, których używają. Wydaje mi się, że tam jest najwięcej kluczy do zrozumienia sensów słów, które wypowiadają - wyjaśnia profesor.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Etnolog tłumaczy, że w przypadku mediów nie mówimy o oddziaływaniu, tylko współzależności. - Jest to rodzaj zapętlenia, wzajemnych przepływów, bardzo skomplikowanych relacji. Dużo trudniej jest się teraz wypowiadać na temat oddziaływania mediów, bo dawniej był producent i konsument, a teraz ta opozycja zaczyna się rozmywać, szczególnie w kontekście nowych mediów - komentuje dyrektor.
Czy przekaz medialny jest przyjmowany przez ludzi jako prawda na temat świata? Badaczka mówi, że tak się nie dzieje, pomimo wysiłku ze strony mediów, które starają się wytworzyć iluzję faktyczności. - W żadnym razie nie jest to odbierane jako odbicie rzeczywistości. Pasjonujące za to są lokalne sposoby weryfikacji tego przekazu, czyli odwoływanie się do własnego doświadczenia oraz doświadczeń sąsiadów i krewnych - mówi profesor.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

W części pierwszej programu rozmawialiśmy również o zmarłej niedawno wybitnej badaczce, etnolog z Uniwersytetu Warszawskiego - profesor Annie Zadrożyńskiej. Posłuchaj całej rozmowy!
"Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.
sm