Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 20.05.2014

Czas, odległość, dźwięk. Po co nam Główny Urząd Miar?

Gdy odkręcamy kran, robimy zakupy w sklepie czy tankujemy paliwo - jednostki miar i wag obecne są niemal na każdym kroku. W wtorek 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Metrologii.
Czas, odległość, dźwięk. Po co nam Główny Urząd Miar? GlowImages/EastNews

20 maja 1875 roku podpisano Konwencję Metryczną, która zapewnia spójność pomiarową na całym świecie. W Polsce o to, by metr miał dokładnie metr, a sekundę trwała dokładnie sekundę dba Główny Urząd Miar, który w tym roku obchodzi swoje 95. urodziny.

Główny Urząd Miar dba o utrzymanie wzorców pomiarowych, co przekłada się na nasze codzienne życie.  - Wszystkie gazomierze i wodomierze musiały przejść proces legalizacyjny w administracji miar - powiedział Adam Żeberkiewicz, starszy specjalista GUM.

Sam urząd składa się z kilkunastu laboratoriów. O jednym można powiedzieć, że bije w nim "serce czasu całej Polski”. Znajduje się tam tzw. państwowy wzorzec jednostek miar czasu i częstotliwości. Są to trzy zegary cezowe, na których porównuje się czas. Właśnie stamtąd słuchacze Jedynki słyszą charakterystyczny, nadawany co godzinę sygnał.

Tuż obok znajduje się laboratorium długości. - Odtwarzamy wzór metra poprzez wzorcowanie laserów, które emitują określoną długość światła. Mierzymy ich częstotliwość dzięki czemu możemy je przeliczyć na długość światła, którą następnie wykorzystujemy przy pomiarach - wyjaśnił Dariusz Czułek, który tam pracuje.

Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów 95-lecia Głównego Urzędu Miar. Zapraszamy na wycieczkę z Patrykiem Michalskim po Głównym Urzędzie Miar.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj, pg