Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 21.06.2014

Homeopatia dzieli środowisko lekarzy. "Jaką korzyść odniesie pacjent?"

- Ciągle mówimy o opiniach, o tym, co nam się wydaje, a lepiej byłoby oprzeć się na faktach - mówił w Jedynce farmaceuta dr Leszek Borkowski.
Leki homeopatyczneLeki homeopatyczneAr291/Wikimedia Commons/domena publiczna

- Produkty homeopatyczne stosowane są przez około 200 tys. lekarzy na całym świecie, przyjmuje je około 400 mln pacjentów. Meto da ta, znana od 200 lat, dziś często zalecana jest jako wsparcie tradycyjnych metod alopatycznych, gdyż spada wtedy zużycie leków tradycyjnych i zmniejszają się działania niepożądane - powiedział w "Sygnałach dnia" dr Leszek Borkowski, farmakolog, były szef Urzędu Rejestracji Leków. On sam doświadczył działania homeopatii podczas swojego leczenia onkologicznego.

W środowisku lekarskim nie brakuje jednak sceptyków, a nawet przeciwników stosowania homeopatii. Prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił na naszej antenie, że "efektywność tych preparatów równa jest efektowi placebo", a Naczelna Rada Lekarska zaprotestowała przeciw utworzeniu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji.

- W Polsce bardzo często kolportuje się w sposób nieuzasadniony opinie nie opierając się na faktach. Trzeba skorzystać z obowiązującego prawa, a to mówi, że leki homeopatyczne są oficjalnie dopuszczone w Polsce w procedurach obowiązujących w całej Unii Europejskiej - zaznaczył dr Borkowski. Dodał, że aby lek homeopatyczny zadziałał, musi być dobrze dobrany dla indywidualnego pacjenta i czasu rozwoju jego choroby. Nie jest więc polecane samoleczenie, ale terapią homeopatyczną powinien kierować lekarz posiadający wiedzę w tej dziedzinie.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj online >>>

Dr Borkowski powiedział, że w krytyce NRL wobec nauczania homeopatii nie dostrzega troski o pacjenta. - Jak to możliwe, by korporacja lekarzy, której celem jest ratowanie życia pacjenta, tak mocno angażowała się w rzeczy, które nie wnoszą nic dla postępu medycyny - pytał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)