Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 17.06.2014

Niebezpieczeństwa gorącego lata. Jak dbać o zdrowie?

Wiele osób z niecierpliwością oczekuje lata, jednak nie zawsze na jego nadejście jest przygotowany nasz organizm. O czym powinniśmy pamiętać i na co szczególnie należy uważać? O tym rozmawialiśmy w "Debacie medycznej".
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneShutterstock.com

W czasie wakacji nie powinnyśmy zapominać o formalnym zabezpieczeniu na czas wyjazdu w postaci ubezpieczenia. Jest to również zalecenie lekarzy. - Najważniejsze jest to, by była pogoda, dobry nastrój i byśmy trochę odpoczęli od kłopotów. A by tych ostatnich nie było, to należy dobrze zaplanować podróż i wszystko, co z nią związane. Ważnym elementem jest właśnie ubezpieczenie - mówi Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

W Polsce wystarczy dowód osobisty, jednak za granicą należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie. W Europie należy pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Jest to karta honorowana w krajach europejskich, która ma charakter czasowy i można ją dostać od ręki w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. - Warto się w nią zaopatrzyć, bez względu na inne ubezpieczenia, które oferuje nam biuro podróży - zachęca dr Sutkowski.
Jakie szczepienia są potrzebne w czasie wakacji? - Priorytetem, osiągalnym za nieduże pieniądze jest szczepienie przeciwko WZW B. Jeśli ktoś wcześniej nie szczepił się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, to wyjazd wakacyjny jest ku temu świetną okazją - radzi prof. Andrzej Radzikowski, lekarz rodzinny (WUM). Jak dodaje, seria trzech szczepień jest tania, co sprawia, że jest to osiągalne nawet dla emeryta.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jakie badania profilaktyczne należy zrobić? Jakie są potencjalne zagrożenia w czasie urlopu? Jak budować odporność naszego organizmu? Od czego ona zależy? Posłuchaj całej rozmowy.

"Debatę medyczną" poprowadziła Iwona Schymalla.
sm/ag/asz