Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 11.07.2014

Brazylijska tęsknota za wiecznością. Bóg, voodoo i Mundial

- W Brazylii widzi się religijność na każdym kroku, nawet gdy się rozmawia z Brazylijczykiem na jakieś poważniejsze tematy, to element wiary jest bardzo istotny. "Niech nas Bóg broni", zasady moralne, gdzieś to wszystko jest mocno osadzone - opowiada Marcin Jagodziński, podróżnik.
Posłuchaj
  • Kultura, wiara i sport w Brazylii (Ślady na piasku/ Jedynka)
Czytaj także

Marcin Jagodziński, pasjonat Brazylii podkreśla, że widać w tym kraju dużo podobieństw z europejską Portugalią. - Architektura, mentalność, flora i fauna, ludzie, język i jedzenie są bardzo do siebie podobne - opowiada podróżnik. Jak dodaje, dopiero po wyjeździe do Brazylii, zobaczył jak wiele ma ona wspólnego z Portugalią.

Ponad 60 proc. mieszkańców Brazylii jest wyznania katolickiego. Cześć ludności przyznaje się do wiary w okultyzm i spirytyzm. - Najbardziej popularnym nurtem jest rodzaj białego voodoo, o którym mówi się, że jest dobre. Jest bardzo dużo obrzędów, które można zobaczyć nawet na ulicach, przy okazji świąt narodowych i regionalnych - mówi Joanna Marków, miłośniczka Brazylii.

Brazylijski rytuał voodoo polega na tym, że zbiera się ludność afrykańskiego pochodzenia, która przez wiele godzin tańczy i śpiewa w kręgu, przez co zapadają w specyficzny trans. - Mówi się, że jest to bardzo silne przeżycie, jeśli ktoś wierzy w to lub w tym uczestniczy - wyjaśnia podróżniczka. Jak dodaje, jest to kult opętania.

Mówiąc o religijności, podróżnicy zwracają uwagę na fakt, że w Brazylii katolicyzm jest łączony w wierzeniami afro-brazylijskimi. - Religijność u Brazylijczyków przejawia się radością, a u nas zwykle, gdy idziemy do kościoła, to spotykamy się ze smutkiem, nie wypada się uśmiechać - mówi Joanna Marków.

Zobacz serwis specjalny Jan Paweł II >>>

Samba, karnawał, no i oczywiście piłka nożna - z tym kojarzy się nam Brazylia i z tego słynie najbardziej. Futbol - to można powiedzieć druga po katolicyzmie panująca religia, a brazylijski kościół to jedna z największych wspólnot na świecie.

Mundial dobiega końca, Polacy przed telewizorami, ale Brazylijczycy chyba również, bo tam jednym z bóstw jest właśnie telewizor. My na falach eteru przenieśliśmy państwa w świat mieszkańców i kultury brazylijskiej.

Co warto zobaczyć w Brazylii, z czego słynie, jak wygląda tam życie oraz religia, którą praktykują mieszkańcy? M.in. na te pytania odpowiedzieli zaproszenie goście: Joanna Marków i Marcin Jagodziński, pasjonaci Brazylii oraz Jarosław Mrożek, właściciel biura podróży, który kilkakrotnie odwiedzał ten kraj.

"Ślady na piasku" przygotowała Agnieszka Kozłowska-Łysko.

(sm/ag)