Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 04.07.2014

Tajemnice Jana Pawła II zaklęte w czterech ścianach

"Wszędzie dobrze, a najlepiej w domu" - mówił w czasie jednej z pielgrzymek do Polski Jan Paweł II. Muzeum domu rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach zostało przebudowane i zaaranżowane na nowo. Otwarcie odnowionej placówki nastąpiło na początku kwietnia tego roku.
Floribeth Mora Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie z groźnego tętniaka mózgu wybrano, jako cud do kanonizacji Jana Pawła II, zwiedza Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Kostarykanka była w maju z wizytą w Polsce, w towarzystwie męża i dwóch synów.Floribeth Mora Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie z groźnego tętniaka mózgu wybrano, jako cud do kanonizacji Jana Pawła II, zwiedza Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Kostarykanka była w maju z wizytą w Polsce, w towarzystwie męża i dwóch synów.PAP/Stanisław Rozpędzik

Święty Jan Paweł II w czasie pobytu w Wadowicach, swoim rodzinnym mieście w 1999 roku witał się mieszkańcami słowami: "Umiłowani Bracia i Siostry. Po raz kolejny w czasie mojej posługi Kościołowi powszechnemu na stolicy św. Piotra, przybywam do moich rodzinnych Wadowic. Z wielkim wzruszeniem patrzę na to miasto lat dziecięcych, które było świadkiem mych pierwszych kroków, pierwszych słów i, jak mówił Norwid, pierwszych ukłonów, co są jak odwieczne Chrystusa wyznanie: bądź pochwalony".
"Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom. I wypowiedzieć słowa, którymi wita się domowników po powrocie z dalekiej drogi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" - mówił papież. Dom Jana Pawła II znajduje się w Wadowicach przy ulicy Kościelnej.

Kanonizacja Jana Pawła II >>>

Najważniejszym miejscem w nowo zaaranżowanym muzeum, które dawniej było domem papieża, jest mieszkanie Wojtyłów. - Ono zajmuje ok. 70 metrów kwadratowych, a sama przestrzeń muzealna po modyfikacji ma 1200 metrów, więc można powiedzieć, że sercem muzeum jest mieszkanie - opowiada Jarosław Kłaput, który wraz z żoną Barbarą jest współautorem nowo otwartej wystawy.

Dolna część muzeum tworzy opowieść o życiu Karola Wojtyły przed II wojną światową, gdy mieszkał on w Wadowicach. - Jest to początek, by przygotować widza do wejścia do mieszkania, które znajduje się na piętrze. Przestrzeń i środowisko, w którym dorastał Karol Wojtyła było bogate artystycznie, kulturalnie i intelektualnie - wyjaśnia Jarosław Kłaput. Jak dodaje, mógł on z niego czerpać wzorce.
Czego można się dowiedzieć z wystawy w wadowickim muzeum? Posłuchaj całej audycji.

"Ślady na piasku" przygotowała Małgorzata Glabisz-Pniewska.
(sm/ag)