Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 05.09.2014

Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Dom Spotkań z Historią prezentują wystawę plenerową "Polacy wymazani". Zdjęcia i teksty składają się w opowieść o polsko-niemieckim sąsiedztwie, pokojowym początkowo współistnieniu Niemców i Polaków oraz antagonizmach narastających po dojściu do władzy nazistów .
Fragment plakatu wystawy Polacy wymazani. Historia Polaków w Wolnym Mieście GdańskuFragment plakatu wystawy "Polacy wymazani. Historia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku"mat. promocyjne

Wystawa opowiada o polskich mieszkańcach Wolnego Miasta Gdańska, miasta-państwa, które powstało pod protektoratem Ligi Narodów w roku 1920 po przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Gdańsk został odłączony od Rzeszy wskutek postanowień traktatu wersalskiego kończącego wojnę, który regulował również inne ważne kwestie: wycofanie się wojsk niemieckich, granice państwowe, ustrój i obywatelstwo. Wolne Miasto Gdańsk, utworzone 15 listopada 1920 roku, istniało do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Obejmowało, obok samego miasta Gdańsk, większą część ówczesnych powiatów: Gdańskie Wyżyny, Gdańskie Niziny oraz niewielkie fragmenty powiatów wejherowskiego, tczewskiego, elbląskiego, malborskiego, kościerskiego i kartuskiego. W 1934 roku mieszkało tam ok. 408 tysięcy mieszkańców, przeważała ludność niemiecka, Polacy stanowili według różnych danych od 3 do 15 proc. obywateli.
W sobotni wieczór w radiowej Jedynce o ewolucji stosunków niemiecko-polskich w tym mieście i skomplikowanej sytuacji Polaków w Gdańsku pod koniec lat 30. XX wieku opowiedzą kuratorzy wystawy: Ewa Malinowska i dr Janusz Trupinda z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Do słuchania "Naukowego zawrotu głowy" 6 września o godz. 23.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

Ekspozycja "Polacy wymazani" będzie prezentowana przy Krakowskim Przedmieściu 32 w Warszawie (przed Pałacem Tyszkiewiczów) do 1 października.

(asz)