Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aneta Hołówek 17.12.2014

Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie

- Jesteśmy w Europie liderem produkcji napędu rakietowego. Mamy opatentowaną technologię wykorzystania 98-procentowego nadtlenku wodoru - mówi prof. Piotr Wolański.
Posłuchaj
  • Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie (naukowy zawrót głowy/Jedynka)

W tym roku mija 45 lat od momentu kiedy człowiek wylądował na Księżycu w ramach amerykańskiej misji Apollo 11. Jak wspomina gość Doroty Truszczak był to moment niezwykle emocjonujący. - Ja śledziłem te wydarzenia już od 16 lipca, od startu rakiety Saturn 5 - mówi prof. Piotr Wolański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Laureat Medalu Politechniki Warszawskiej za wybitny wkład w nauczanie i badania kosmiczne tej uczelni przyznaje, że 20 lipca 1969 roku każdy zazdrościł Armstrongowi. - Cieszyłem się tym wydarzeniem, a dziś jestem dumny, że mam od niego osobistą dedykację - podkreśla gość audycji "Naukowy zawrót głowy”.

43 lata po tamtych wydarzeniach Polska stała się członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, 45 lat po lądowaniu na Księżycu powstała Polska Agencja Kosmiczna POLSA, zaś  lądownik Phile z polskim przyrządem MUPUS wylądował na jądrze komety Czuriumow Gierasimienko - co uznano za przełomowe wydarzenie w historii badań kosmosu.

Prof. Wolański z pasją opowiada o historii polskich badań kosmicznych, silnikach rakietowych, nad którymi pracuje oraz planach polskich badań kosmicznych.

 

***

Audycja: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Piotr Wolański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

Data emisji: 16.12.2014
Godzina emisji: 23.14

(ah/asz)