Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 22.01.2015

Gottfried Wilhelm Leibniz - filozof, który wolał coś od niczego

Jego filozofię najlepiej streszcza maksyma "Raczej coś niż nic". G.W. Leibniz twierdził bowiem, że jeśli szukając nie znajdujemy tego, czego pragniemy, to przynajmniej szukajmy tego, co jest możliwe do znalezienia.
Gottfried Wilhelm Leibniz był autorem maksymy Raczej coś niż nicGottfried Wilhelm Leibniz był autorem maksymy "Raczej coś niż nic"Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • Gottfried Wilhelm Leibniz - filozof, który wolał coś od niczego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Od przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy żył i pracował Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716) niewiele się zmieniło. Jeśli pracodawca oferuje nam nie to, czego oczekujemy, to może jednak lepiej przyjąć owo coś Leibniza, niż odpowiedzieć przełożonemu: "Dziękuję, ale nie skorzystam".

Niemiecki filozof kierował się w swoich poszukiwaniach umysłem ścisłym i matematyką, co pozwoliło mu opracować znany i do dziś wykorzystywany system katalogowy. Stworzył także pojęcie "monad", czyli bytów duchowego. Według Leibniza to właśnie z nich zbudowany jest świat.

Ten filozof, ale także matematyk, fizyk i dyplomata mawiał: "Kto szuka prawdy, nie powinien liczyć głosów”. I sam trzymał się tej zasady - zajęty pracą i rozmyślaniami umarł w samotności oraz zapomnieniu.

Filozoficzne założenia Gottfrieda Wilhelma Leibniza przypomniała w audycji prof. Magdalena Środa z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Gość: prof. Magdalena Środa (filozof)

Data emisji: 21.01.2015
Godzina emisji: 23.37

pg/ag