Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 09.01.2015

Śmiech, który może być okrutny. Filozofia Bergsona

- Bergson za najokrutniejsze zdanie, jakie może wypowiedź człowiek do człowieka uważał dziecięcą frazę "my się z tobą nie bawimy" - mówi dr Katarzyna Kasia.
Henri Bergson uważał, że śmiech może być okrutny, gdy staje się narzędziem wykluczenia np. w czasie dziecięcych zabawHenri Bergson uważał, że śmiech może być okrutny, gdy staje się narzędziem wykluczenia np. w czasie dziecięcych zabawGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Filozofia Henriego Bergsona (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

''
fot. Wikipedia Commons

Henri Bergson w całej swojej działalności zwracał uwagę na sprawy nieoczywiste, a robił to tak porywająco, że za pisma filozoficzne otrzymał literacką nagrodę Nobla. - On był filozofem, który pisał pięknie, porywająco. Można powiedzieć, że czytanie Bergsona jest jedną z największych przyjemności, jakie człowiek zajmujący się filozofią może na swej drodze napotkać - uważa dr Katarzyna Kasia, filozof.
Poza dobrym piórem, był porywającym mówcą. - Gdy wygłaszał swoje odczyty, to cały Paryż i ówczesny świat intelektualny na nie przychodził - opowiada gość Jedynki. Jak dodaje, nieustająco zmieniano mu sale na coraz większe, by mogli się zmieścić wszyscy chętni. Do historii przeszły dwa jego wykłady: "O śmiechu" oraz "O dobrych manierach".
Dr Kasia zwraca uwagę na to, przed czym ostrzegał Bergson, m.in. dziecięcy śmiech wykluczający zawarty w niewinnych słowach "my się z tobą nie bawimy".

***

Tytuł audycji : Naukowy zawrót głowy
Prowadziła : Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 7.01.2015

Godzina emisji : 23.38

(sm/ag)