Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 22.11.2014

Od gwieździstej pustki do umiłowania mądrości

Arystoteles był zdania, że szczęście jest możliwe w życiu człowieka, który dobrze żyje i dobrze się ma.
Patrzenie na bezkres gwieździstego nieba może nas doprowadzić do pytania o to skąd się to wszystko wzięłoPatrzenie na bezkres gwieździstego nieba może nas doprowadzić do pytania o to skąd się to wszystko wzięłoGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Arystoteles i zdziwienie, od którego wszystko się zaczęło (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

- Szczęście może nam dać wyłącznie refleksja i umiłowanie mądrości - mówi filozof, dr. Katarzyna Kasia.

"Zdziwienie jest tą przyczyną, dla której, ludzie zaczęli filozofować" - powiedział Arystoteles. Dr Katarzyna Kasia podkreśla, że to jedno z najważniejszych zdań filozoficznych, jakie zostały wypowiedziane, bo dotyka problemu początku. - Nagle w starożytnej Grecji w V wieku p.n.e. pojawiło się zupełnie nowe myślenie, które nigdy wcześniej nie miało precedensu - mówi filozof.
Według Arystotelesa kluczowym warunkiem do owego "zdziwienia" jest zaspokojenie podstawowych potrzeb ludzkich. Dopiero potem można filozofować. - Wówczas taki człowiek spojrzał w niebo i jego ogrom w połączeniu z gwieździstą pustką przestrzeni kosmicznej zafascynował go. Poczuł się on trochę przestraszony, a trochę zaciekawiony i pomyślał sobie "skąd się to wszystko wzięło" - opowiada dr Kasia. Jak dodaje, jest to najgłębsze zdziwienie, jakim możemy się wykazać.

Co nastąpiło po zdziwieniu? Jaka nauka wypływa dla nas z tych rozważań? Posłuchaj całej audycji.
****************
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Gość: dr Katarzyna Kasia, filozof
Data emisji: 19.11.2014
Godzina emisji: 23.38
(sm/ag)