Logo Polskiego Radia
Jedynka
Juliusz Urbanowicz 06.03.2015

Ekspert: na Bliskim Wschodzie trwa religijna wojna szyitów z sunnitami

Za oficjalną fasadą walk Iraku z Państwem Islamskim kryje się wojna religijna szyitów przeciwko sunnitom, która grozi rozlaniem się na cały region Bliskiego Wschodu - ocenia w radiowej Jedynce Marcin Piotrowski z PISM.
Ochotnicy z szyickiej milicji biorący udział w ofensywie sił rządowych na Tikrit pozostający w rękach dżihadystówOchotnicy z szyickiej milicji biorący udział w ofensywie sił rządowych na Tikrit pozostający w rękach dżihadystów PAP/EPA/ALI MOHAMMED
Posłuchaj
  • Marcin Piotrowski (PISM) o konflikcie szyicko - sunnickim - Więcej świata/Jedynka
  • "Więcej świata" * gen. Skrzypczak o groźbie eskalacji wojny na Ukrainie * konflikt szyicko - sunnicki na Bliskim Wschodzie * Belgia centrum tranzytu kokainy
Czytaj także

Wojska Iraku są coraz bliżej osiągnięcia celu, czyli wypchnięcia dżihadystów z miasta Tikrit. Ofensywa nie należy jednak do łatwych, tym bardziej, że lotnictwo amerykańskie nie wspiera tych działań. W operacji tej pomagają za to Irańczycy, którzy prowadzą rozmowy z pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami na temat ich programu nuklearnego. Pomoc w walce z islamistami może służyć ich uwiarygodnieniu.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

- Amerykanie nie chą brać odpowiedzialności za ofensywę na Tikricie, za to, co się może tam wydarzyć - twierdzi Marcin Piotrowski. Zdaniem eksperta, który był gościem audycji "Więcej świata" w radiowej Jedynce, Waszyngton dystansuje się ze względu na udział Irańczyków i szyickich milicji. Jak przypomina Piotrowski, kilka lat wcześnie odkryto, że szyiccy funkcjonariusze irackiego MSW prowadzili szwadrony śmierci, które dokonywały czystek religijnych, w efekcie czego każdego dnia znajdowano w Bagdadzie setki martwych sunnitów.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Podobna sytuacja ma miejsce w Syrii, gdzie USA - w przeciwieństwie do Iraku - w ogóle już nie ma kogo popierać. - Konflikt sunnicko-szyicki jest podstawowym problemem Bliskiego Wschodu od momentu obalenia Saddama Husajna w Iraku - twierdzi ekspert. - Jestem pesymistą  i uważam, że konflikt będzie się rozlewać na Liban. Także Jordania być może nie wytrzyma presji. Bardzo trudno będzie rządom tych krajów utrzymać kontrolę nad nimi - przewiduje gość audycji.

II wojna Zachodu z islamskim terroryzmem (analiza) >>>

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Gość: Marcin Piotrowski, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM)

Data emisji: 6.03.2015

Godz. emisji: 18.15

ju/ag

''