Logo Polskiego Radia
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 17.03.2018

Wielki Post na Wileńszczyźnie. Kalwaria Wileńska kopią kalwarii w Jerozolimie

Czas Wielkiego Postu to też czas opowieści o kalwariach, które były replikami Ziemi Świętej. Na dawnych Kresach Rzeczpospolitej takich kalwarii było wiele, ale w dzisiejszej audycji zatrzymujemy się przy jednej – Kalwarii Wileńskiej.

Kalwaria Wileńska to najbardziej znana kalwaria na Litwie. Założono ją w 1669 roku. Potrzeba założenia takiej kalwarii wynikała z faktu odległości Ziemi Świętej, do której przychodzą pielgrzymki z całego świata. - Pamiętamy jak to Radziwiłł w XVI stuleciu taką pielgrzymkę odbywał nawet kilka lat. Ludzie, żeby nie jechać aż tak daleko do Palestyny stworzyli kalwarię na miejscu. Przyszykowano odpowiedni teren i zbudowano stacje Męki Pańskiej. Ten teren zaczęto nazywać Kalwarią Wileńską, bo była ona kopią kalwarii w Jerozolimie – tłumaczył Józef Szostakowski, wileński poeta i publicysta.   

Wchodzimy w okres wielkanocny, dlatego warto wspomnieć o palmach wileńskich. Palmy wileńskie to nie tylko palmy wielkanocne i można je wręczać też przy innych okazjach. – Gałązki palmowe, które lud rzucał Jezusowi pod nogi, na Wileńszczyźnie urosły do postaci pięknych palm, wykonanych ze wszystkiego, co rośnie na polach. Palmy wileńskie są prawdopodobnie arcydziełem palm na całym świecie. Taka palemka, którą przyniesie się z targu jest wspaniałym prezentem z okazji urodzin, imienin czy innej uroczystości – mówił.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Gość: Józef Szostakowski (wileński poeta i publicysta)

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 18.10

abi