Logo Polskiego Radia
Jedynka
Łukasz Kłosowski 29.07.2010

Rośliny mają pamięć

Rośliny zapamiętują i wykorzystują informacje zapisane w świetle - dowodzą badania prof. Stanisława Karpińskiego z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Rośliny mają pamięćfot. wikipedia

Rośliny mają pamięć. Pamięć potrzebna jest im do tego, aby regulować, ile potrzebują zaabsorbować światła i o jakiej porze roku. Odkryty przez prof. Karpińskiego system transportu informacji w roślinie można porównać do ludzkiego systemu nerwowego. Okazuje się, że rośliny - uważane do tej pory za zwykłe i nieskomplikowane organizmy - funkcjonują jak biologiczne komputery kwantowe.

Szczególnie teraz kiedy światła jest dużo, rośliny kumulują informację zawarte w fotonach, przetwarzają je na informację chemiczną a ta umożliwia im m.in. ochronę przed chorobami. To działa jak szczepionka u ludzi. - Jeżeli rośliny potrafią wykorzystywać informacje w świetle do szczepienia samych siebie, to możemy eliminować niektóre opryski chemiczne, pomocne do wzrostu roślin. Chemikalia po prostu możemy zastąpić umiejętnym naświetlaniem. Przyniesie to podobne efekty - mówi prof. Stanisław Karpiński.

Obserwując rośliny naukowcy doszli do wniosku, że ich zachowanie jest podobne do zachowania człowieka. Nasze sezonowe depresje, zdarzające się często w niedoświetlonych krajach skandynawskich, są spowodowane brakiem słońca. Podobnie w przypadku roślin. Długotrwały brak światła, czy też niedostateczne jego nagromadzenie, powoduje, że roślina w końcu obumiera.

W programie wzięli również udział pracownicy SGGW: prof. Stefan Malepszy, Magdalena Górecka i Piotr Gawroński.

Prowadził Artur Wolski.

(łk)