Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aneta Hołówek 04.10.2010

Zajadali się nią Aztekowie

Grzyb pojawiający się na kolbach kukurydzy to przysmak kulinarny Meksyku już od czasu Azteków. U nas wciąż najpopularniejszy jest popcorn i płatki kukurydziane.
Zajadali się nią AztekowieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Strzelająca kukurydza
Czytaj także

Podczas Dni kukurydzy w Skrzelewie pod Sochaczewem można było podziwiać 70 odmian tej rośliny.

- Kukurydza kukurydzy nierówna. Dlatego tak trudno jest wybrać najlepszą jej odmianę - taką opinię można było usłyszeć wśród podziwiających kukurydziane eksponaty.

Roślina ma różnorodne zastosowanie. Skrobia kukurydziana pojawia się w żywności jako jej zagęstnik, kukurydza jest też składnikiem kosmetyków. Okazuje się jednak, że nie tylko sama kukurydza jest ważna. Ludzie wykorzystują również to, co rośnie na kolbach.

- Głownia guzowata kukurydzy to grzyb pojawiający się na kolbach rośliny – mówi Tadeusz Szymańczak, organizator XII Dni Kukurydzy. – Grzyb nie wytwarza groźnych dla organizmu człowieka toksyn, dlatego może być jadalny - podkreśla.

W Polsce nie ma tradycji jedzenia zagrzybionej kukurydzy, ale w Meksyku, już od czasów Azteków, jest ona uznana za przysmak i używana do wielu potraw. Oprócz celów kulinarnych, Indianie wykorzystywali ją w lecznictwie, na przykład do wywoływania porodu.

Kukurydzę zaczęto uprawiać w Meksyku 5 tysięcy lat przed naszą erą. Do Polski dotarła w XVII wieku. Najpopularniejsze postaci kukurydzy to płatki kukurydziane, kukurydza w puszce, olej kukurydziany i oczywiście popcorn, czyli strzelająca kukurydza.

Przygotował Grzegorz Krakowski

(ah)