Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 09.11.2010

Tragiczny los polskich Żydów

Zanim doszło do Holokaustu, prawie co dziesiąty obywatel Polski był Żydem, dlatego to właśnie na terytorium naszego kraju było najwięcej gett.
Getto WarszawskieGetto Warszawskieźr.wikipedia
Posłuchaj
  • Tragiczny los polskich Żydów

- Przed II wojną światową w Polsce mieszkało ok. 3,5 mln Żydów. Oznacza to, że w naszym kraju znajdowało się ich największe skupisko w Europie, a prawdopodobnie także na świecie – powiedziała dr Hanna Węgrzynek z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

W rozmowie z Katarzyną Jankowską podkreśliła, że getta powstawały głównie na ziemiach polskich, było ich ok. 440. Duża część Żydów polskich nie była zasymilowana, w przeciwieństwie choćby do Żydów niemieckich. U nas, w większości, porozumiewali się oni językiem jidysz, wyróżniali się strojem, obyczajami, o wiele bardziej kultywowali też swoją tradycję niż ich rodacy z Europy Zachodniej.

Gość "Naukowego Wieczoru z Jedynką" powiedziała, że nazistowskie Niemcy tworzyły getta bardzo konsekwentnie, chodziło im przede wszystkim o odizolowanie ludności żydowskiej. Stąd nakaz noszenia opasek i prawodawstwo, które miało odróżnić ją od ludności polskiej. Pierwsze getto powstało w Piotrkowie już 8 października 1939 roku.

Większość Żydów musiała opuścić tereny włączone do Rzeszy i przeniosła się na obszar Generalnego Gubernatorstwa w Warszawie. Było ono największym gettem w okupowanej Europie, przewinęło się przez nie ok. 600 tys. Żydów. Przed wojną w stolicy mieszkało ich ok. 360 tys.

- Getto warszawskie było jednym z nielicznych ogrodzonych murem, ale nie na całej długości. Pierwsze odcinki muru powstały latem 1940 roku. W wielu miejscach były to drewniane płoty, zasieki z drutu kolczastego – podkreśliła dr Węgrzynek.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Tragiczny los polskich Żydów" w boksie "Posłuchaj" w kolumnie po prawej stronie.

"Naukowy Wieczór z Jedynką" od poniedziałku do czwartku od godz. 22:05