Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 13.12.2010

Aby skuteczniej nieść pomoc

Personel medyczny, dzięki bezpłatnym studiom pomostowym, ma szansę podnieść swoje kwalifikacje.
Aby skuteczniej nieść pomocGlow Images/East News

- Kształcenie pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych pomaga im zaktualizować i uzupełnić wiedzę, a także doskonalić swoje umiejętności - powiedziała dr Małgorzata Marcysiak, dziekan Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie.

Gość radiowej Jedynki zaznaczyła, że oferowana jest nauka podstaw pielęgniarstwa, przedmiotów humanistycznych, klinicznych i etyki zawodowej.

- Przypominamy, utrwalamy, staramy się przygotować studentów do tego, by byli jak najlepsi – dodała.

W rozmowie z Arturem Wolskim podkreśliła, że w tzw. pracowniach umiejętności studenci mają szansę poznać nowoczesny sprzęt. Znajdują się tam m.in fantomy do nauki badania fizykalnego, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zabiegów i iniekcji.

- Gwarantujemy bezpłatność tego kształcenia na obszarze całego kraju. Do grona studentów, którzy już znajdują się na studiach pomostowych, dołączyła kolejna, blisko 9 tys. grupa osób, które rozpoczęły kształcenie od października – poinformowała Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia.

Michał Kępowicz, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia, podkreślił, że efektywność szkoleń zawodowych jest bardzo wysoko oceniania. Z europejskiego funduszu społecznego na kształcenie kadr medycznych przeznaczono 350 mln złotych.

W audycji "Naukowy Wieczór z Jedynką" podkreślił, że przez ponad dwa lata udało się wykształcić lub nadal się kształci 22 tys. osób, w tym 18 tys. pielęgniarek i położnych.

- Moja decyzja, że chcę zostać pielęgniarzem, na początku budziła zdziwienie, ale szybko uzyskałem akceptację rodziny i znajomych. Najważniejsze dla mnie było to, by pracować z ludźmi i nieść im pomoc. Zawsze wiązałem swoją karierę z pogotowiem ratunkowym. Uważam, że ten zawód nie jest zarezerwowany tylko dla kobiet – podkreślił Andrzej Kossowski, pielęgniarz ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Aby skuteczniej nieść pomoc" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.