Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 27.01.2011

Przepowiadanie przyszłości – bajka czy fakt?

Amerykański psycholog społeczny twierdzi, że przepowiadanie przyszłości jest możliwe.
Przepowiadanie przyszłości  bajka czy fakt?(źr. Wikipedia)

Profesor Daryl Bem przedstawił wyniki badań na stu ochotnikach, które mają potwierdzać, że przewidywanie przyszłości jest możliwe. Co ciekawe do badań wykorzystano zdjęcia erotyczne.

Wielu naukowców na wieść o publikacji zaprotestowało i to wcale nie z powodu zdjęć, ale z przekonania, że badania Bema nie mają nic wspólnego z nauką. Według opozycjonistów psychologa - prekognicja, czyli zdolność widzenia przyszłości - nie istnieje i dowodzą tego prawa przyrody.

Sceptycznie do badań amerykańskiego naukowca i do przewidywania przyszłości podchodzi również profesor Jan Mostowski z Instytutu Fizyki PAN, który był gościem "Wieczoru Naukowego” w Jedynce. - Nigdy nie ma tak, żeby najpierw był skutek, a później przyczyna. Najpierw przyczyna, potem skutek. Nigdy odwrotnie – mówił podczas rozmowy z redaktor Dorotą Truszczak. Jak tłumaczył Mostowski, w skali zjawisk fizycznych nie stwierdzono żadnych odstępstw od tej zasady przyczynowości. Zdaniem fizyka przepowiadanie to domyślanie się - nic więcej.

Zupełnie inne podejście do spraw przepowiedni zaprezentował podczas audycji doktor Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury. W opinii doktora wszystko jest kwestią podejścia. – Zależy, czy wierzymy w przepowiadanie, czy próbujemy wytłumaczyć wszystko racjonalnie – stwierdził doktor.

/

Tymczasem świadectwa prekognicji, zjawiska pozazmysłowego nazywanego w skrócie ESP odnajdujemy już w starożytnych kutrach. Przepowiadaniem przyszłości zajmowały się między innymi greckie kapłanki. Do najsłynniejszej wyroczni starożytności zalicza się Pythie, która była wieszczką Apollina w sanktuarium w Delfach. Pythia, siedząc na trójnogu w miejscu niedostępnym dla wiernych udzielała odpowiedzi na pytania stawiane jej za pośrednictwem kapłana. - Ich wróżby charakteryzowały się tym, że były językiem niejasnym - mówił Krasnowolski.

Chęć poznania przyszłości towarzyszyła ludziom od zawsze. Dowodem jest Stary Testament i opis proroczych snów Faraona, które zapowiadały siedem lat urodzaju i siedem lat posuchy. Jednak takich proroczych aspektów nie brakuje i w dzisiejszych czasach. Przykładem może być słynna ośmiorniczka, która w zeszłym roku przepowiedziała zwycięstwo piłkarzy Hiszpanii na Mundialu. - Od najstarszej kultury, wiemy, że ludzie próbowali przepowiadać przyszłość, że byli zainteresowani powiązaniem losów człowieka ze wszechświatem, a krótko mówiąc z gwiazdami mówił antropolog.

Człowiek od zawsze pragnął wiedzieć, co do czeka. Zwykle interesują nas trzy sprawy. Czy będziemy bogaci, szczęśliwi i czy będziemy mieli liczne potomstwo. - W dawnych kulturach znaczenie rodziców było w pełni uzależnione od szczęścia i ilości potomstwa. I to zawsze próbowano przepowiedzieć – tłumaczył Andrzej Krasnowolski.

W przeszłości zajmowali się tym szamani i czarownicy. Podczas, gdy szamani wyruszali, żeby poznać losy całej zbiorowości - czarownik musiał rozwiązywać bieżące problemy danej zbiorowości. - Musiał dowiedzieć się na przykład, kto komu ukradł jakieś narzędzia, kto komuś zaszkodził – opowiadał gość Jedynki. Szaman miał obowiązek także wiedzieć czy nadciągną stada zwierzyny, które zapewnią jedzenie całej danej zbiorowości.

Świat się zmienia, jednak wydaje się, że ludzka ciekawość i chęć poznania przyszłości jest niezmiennie taka sama. Kiedyś odkrywanie jej należało do kapłanek, szamanów i czarowników. Obecnie zajmują się tym wróżbici, cyganki i specjaliści od tarota. Wracając do słów Andrzej Krasnowolskiego - wszystko jest kwestią podejścia i wiary.

Więcej o najsłynniejszych jasnowidzach w historii świata i ich przepowiedniach oraz o naukowych poszukiwaniach potwierdzenia prekognicji w audycji "Wieczór Naukowy”.

Gośćmi redaktor Doroty Truszczak byli: dr Paweł Boguszewski - neurofizjolog, dr Andrzej Krasnowolski - antropolog kultury oraz prof. Jan Mostowski - z Instytutu Fizyki PAN.

(mb)

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć "Wieczór Naukowy” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.