Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.02.2011

Internet może wszystko

Globalna sieć zmienia nasze życie. Może doprowadzić do upadku rządów, prezydentów, czy firm, ale może też pomóc w trudnych chwilach.
Artur Kurasiński (L) w studiu radiowej Jedynki.Artur Kurasiński (L) w studiu radiowej Jedynki. fot: Wojciech Kusiński/PR

Znawca nowych mediów Artur Kurasiński powiedział, że ostatnie wydarzenia w Egipcie pokazały znaczenie mediów elektronicznych, które mogą być iskrą, rozpoczynającą rewolucję. W jego ocenie dzięki globalnej sieci komputerowej możliwe jest informowanie społeczeństw o rzeczywistych wydarzeniach.

- Media elektroniczne poszerzają obszar demokracji bezpośredniej, gdyż dzięki nim zwykli obywatele mają większy wpływ na sytuację w ich kraju - ekspert w "Sygnałach Dnia". Są oddolnym ośrodkiem komunikacji, pozwalają ludziom komunikować się poza oficjalnymi kanałami rządowymi - dodał Kurasiński.

Ekspert zwrócił uwagę, że to właśnie dzięki internetowi wybuchła rewolucja w Tunezji, która obaliła prezydenta. Poprzez portale społecznościowe Tunezyjczycy umawiali się na demonstracje. Władze w Egipcie nauczone tym doświadczeniem próbowały odciąć obywateli od internetu, ale - jak sie okazało - bezskutecznie.

Artur Kurasiński zwrócił uwagę, że internet pełni szczególna rolę w państwach autorytarnych lub totalitarnych, w których ludzie mają utrudniony dostęp do informacji innych niż te, które podają media państwowe. Rozmówca Mariusza Syty podkreślił, że nie należy zapominać, iż internet jest narzędziem w rękach ludzi, którzy mogą je wykorzystać do złych lub dobrych celów.

Dziś w Jedynce przez cały dzień staramy się odpowiedziec na pytanie, jak internet zmienia świat i jak wpływa na więzy społeczne?

Przez cały dzień zapraszamy do słuchania Raportu Jedynki - Ludzie, gospodarka, finanse, media.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Internet zmienia świat " w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.