Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 13.04.2011

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (wideo)

Włodzimierz Dusiewicz (Federacja Rodzin Katyńskich): 13 kwietnia 1940 roku to bardzo ważna data.
Węzeł katyński-ręce związane na plecach ofiaryWęzeł katyński-ręce związane na plecach ofiaryźr. Wikipedia

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony cztery lata temu przez Sejm w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

- Trzynasty jest dniem nie tylko tej daty z 1943 roku, ale wiele rzeczy się 13 kwietnia ze zbrodnią katyńską kojarzy, chociażby wizyta rodzin katyńskich u Ojca Świętego, która również odbyła się 13 kwietnia – podkreślał Włodzimierz Dusiewicz, były prezes Federacji Rodzin Katyńskich. Dodał jednak, że data 13 kwietnia 1940 rok jest najważniejsza.

Prawda o zamordowanych w Katyniu była do niedawna skrupulatnie ukrywana. Przez lata wmawiano wszystkim, że tej zbrodni dokonali Niemcy. - Ja też o tym niejednokrotnie słyszałem – stwierdził Dusiewicz.

Gość Jedynki opowiadał, że kiedy po raz pierwszy był w Katyniu jeszcze za czasów PRL-u, cały las otoczony był płotem, a na ścianie widniał napis, który informował o tym, że w tym miejscu polskich oficerów zamordowali niemieccy faszyści.

Również alianccy sędziowie i prokuratorzy na Procesie Norymberskim nie odważyli się powiedzieć, że zbrodnia katyńska była dziełem Sowietów. - Pierwszy meldunek o zbrodni katyńskiej przyniósł młody chłopak z Grodna, osiemnastoletni Zbigniew Koźliński, który przyniósł dokładną informacje na temat tego co się wydarzyło wtedy w Katyniu – mówił Włodzimierz Dusiewicz.

W czerwcu 1940 roku Koźliński zameldował, że w kwietniu 1940 roku Rosjanie rozstrzelali polskich oficerów. - Kiedy kurier zaniósł tą informację do Londynu to Churchill osobiście napisał na tym pakiecie, aby nie pokazywać jej Polakom, zwłaszcza Sikorskiemu. Kazał utajnić ją na sto lat – tłumaczył Dusiewicz.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Włodzimierz Dusiewicz" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.

>>>Przeczytaj całą rozmowę