Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 14.05.2011

Cyfrowa rewolucja - 20 lat później (wideo)

Wiesław Paluszyński (Polskie Towarzystwo Informatyczne): Poruszanie się w internecie staje się tak samo ważne jak umiejętność czytania czy pisania. Polska znów zostaje w tyle...
Wiesław Paluszyński w studiu Jedynki.Wiesław Paluszyński w studiu Jedynki.

Prawie 20 lat temu Polska po raz pierwszy została połączona z globalną siecią komputerową - nowinką zwaną Internetem. Mogliśmy komunikować się z całym światem, z zawrotną szybkością 9600 bitów na sekundę. - Łącze o takiej szybkości nie obsłużyłoby raczej żadnej z dzisiejszych aplikacji - z uśmiechem wspomina Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

W tej chwili dostęp do sieci ma lub bez problemów może mieć 70 proc. Polaków. Reszta nie może lub nie chce. - Są różne powody nieuczestniczenia w tej internetowej rewolucji - mówi Paluszyński. Przestrzega jednocześnie, ze brak dostępu do sieci może być przyczyną społecznego wykluczenia. - Nie umieć sić posługiwać internetem to niemal tak, jak nie umieć czytać i pisać. Dzięki sieci mamy dostęp do wiedzy, prasy, różnych społeczności - tłumaczy.

Zwraca uwagę, że Polska jest poważnie zapóźniona, jeśli chodzi o szerokopasmowy dostęp do internetu. Pod koniec 2010 tylko 45 proc. gospodarstw domowych korzystało z takiego łącza. Tymczasem tylko ono umożliwia pełny dostęp do wielu aktywności, m.in. przesyłanie telewizyjnego sygnału HD.

- Powodem jest nienajlepsze zarządzanie projektami unijnymi, które mają poprawić dostęp do infrastruktury - uważa gość "Sygnałów Dnia".

Tłumaczy, że w planie implementacji europejskiej agendy cyfrowej, czyli unijnego planu poprawy infrastruktury internetowej, wymienia się kilkadziesiąt zadań dla Polski. Problem w tym, że brakuje lokalnych jednostek, któe mogłyby zarządzać większością z nich.

- Internet zmienia niemal wszystkie obszary naszego życia: na przykład rewolucjonizuje handel - tłumaczy Paluszyński. Przykładem jest sprzedaż przed internet, która daje miejsca pracy tysiącom ludzi. - Ale, aby to koło zamachowe zadziałało, trzeba zapewnić sprzyjające warunki, np. łatwość zakładania działalności gospodarczej.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Cyfrowa rewolucja" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.