Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Krakówka 01.06.2011

Chemia - nasze życie, nasza przyszłość

Najwspanialszym chemikiem jest natura. Z naszą ludzką wiedzą, w stosunku do tego, co ona potrafi, jesteśmy jeszcze w przedszkolu.
Chemia - nasze życie, nasza przyszłośćGlow Images/East News

- To, że istnieje chemia, zależało od niezwykłych subtelności oddziaływań na samym początku powstania wszechświata - mówią goście "Wieczoru Naukowego". Żeby w ogóle się pojawiła, jako łączenie się pierwiastków za pomocą wiązań chemicznych, musiało być spełnionych bardzo dużo warunków.

Fizycy wciąż snują domysły, że wszechświatów może istnieć nieskończenie wiele i że w wielu z nich chemii po prostu nie ma.

Nam trudno to sobie wyobrazić, skoro już zwykłe żółknięcie liści jesienią jest wynikiem skomplikowanych procesów chemicznych.

Bez chemii nie byłoby całej naszej cywilizacji. Wystarczy wspomnieć, że gdyby nagle zabrakło np. nawozów sztucznych, w ciągu krótkiego czasu umarłyby 2 miliardy ludzi.

Jak chemia zmieniała się przez wieki? Które z problemów dzięki niej zostały rozwiązane? Jakie wyzwania przed nią stoją i jak wpłynie na życie przyszłych pokoleń?

Zapraszamy do wysłuachania audycji Doroty Truszczak, której gośćmi byli: prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, prof. Janusz Lewiński z Politechniki Warszawskiej oraz dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.

(AK)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy wybrać "Chemia - nasze życie, nasza przyszłość" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.