Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 03.07.2011

Historia wykopana

Wyniki badań archeologów mogą pomóc zweryfikować wiele faktów z historii Polski.
Historia wykopanaDariusz Cierpiał, lic. cc 3.0, źr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Historia wykopana
Czytaj także

Na projekt Origines Polonorum ten zainicjowany przez Fundację w 2005 r., składa się cykl monograficznych opracowań, powstałych w ramach programu badawczego "Ziemie polskie na przełomie tysiącleci", zrealizowanego przed kilku laty pod auspicjami Komitetu Badań Naukowych, który miał na celu zebranie, opracowanie, jak również weryfikację rozpoczętych jeszcze w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku prac wykopaliskowych. Rezultatem przeprowadzonych wówczas interdyscyplinarnych prac badawczych ma być kilkanaście monograficznych opracowań pozwalających na dokonanie nowoczesnej interpretacji genezy państwa polskiego.

- To naprawdę niezwykłe przesięwzięcie, jedyne w swoim rodzaju na skalę europejską - zachwyca się prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii PAN. - Ukazały się już cztery tomy: Przemyśl, Lublin, Kołobrzeg, a teraz Płock. To program, dzięki któremu kompleksowo można badać historię, miasto po mieście.

Andrzej Gołembnik, badacz terenowy mówi, że na podstawie badań w Płocku udało się zweryfikować wiele informacji archeologicznych, często błędnych i zdobyc nowe. - Prace trwały dziesięc lat, ale powstała zupełnie nowa jakość!

Dodaje, że prace archeologiczne mogą byc także punktem wyjścia dla nowych prac historycznych. Niestety, prace nie potwierdzają teorii o znakomitych początkach płocka, był to raczej gród peryferyjny.

Grant KBN nie przewidywał funduszy na ich publikację, dlatego też cały bardzo bogaty, zgromadzony dzięki realizacji programu materiał źródłowy pozostawał dotąd praktycznie niedostępny dla szerszego grona zainteresowanych tą problematyką badaczy. Aby zatem udostępnić wyniki tak znaczącego przedsięwzięcia badawczego, FNP podjęła decyzję o uruchomieniu serii Origines Polonorum.

Cykl kilkunastu monografii pod tą właśnie nazwą ma służyć przedsięwzięciom naukowym dotyczącym najstarszych dziejów Polski i badaniom jej miejsca w geopolitycznej strukturze wczesnośredniowiecznej Europy.

(lu)