Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 21.07.2011

Nie bój się ginekologa

Polska Koalicja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy chce zapoczątkować modę na chodzenie do ginekologa. Okazuje się, że większość kobiet boi się go jak ognia.
Nie bój się ginekologaGlow Images/East News

Ginekolog dr Grzegorz Południewski podkreślił, że wiele kobiet ostatni raz było u lekarza w okresie narodzin dzieci. Dotyczy to także tych pacjentek, które mieszkają w dużym mieście. Tłumaczą się one zazwyczaj brakiem czasu, tym, że badanie ginekologiczne jest wstydliwe albo że nie zauważyły żadnych niepokojących objawów.

– Mówią to, co mówiły ich babki i prababki: czujemy się zdrowo – dodał w "Sygnałach Dnia".

Jego zdaniem młode kobiety w przedziale wiekowym 22-28 mogą korzystać z wizyty u lekarza raz na dwa lata. Przy każdej wizycie konieczne jest wykonywanie badań cytologicznych oraz badanie piersi. Panie, które przekroczyły 30 lat, powinny badać się raz do roku.

Polska Koalicja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy walczy o to, by zmniejszyć o połowę zachorowalność i umieralność na raka szyjki macicy, gdyż jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. W Polsce co roku wykrywany jest u czterech tysięcy kobiet. Połowa z nich umiera.

– Tak wysoka zachorowalność i śmiertelność spowodowana jest późnym rozpoznaniem choroby. Większość naszych podopiecznych to pacjentki z zaawansowanym procesem nowotworowym, w takim wypadku siły medycyny są już o wiele mniej skuteczne – zaznaczył prof. Mariusz Bidziński z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Obecnie tylko 20 proc. pań przychodzi na bezpłatną cytologię.

Program Pierwszy Polskiego Radia jest patronem Polskiej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.