Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 06.09.2011

Bezpieczna droga z radami SpongeBoba (wideo)

Mł. insp. Marek Konkolewski (Biuro ruchu Drogowego KG Policji): Samodzielnie przechodzić przez jezdnię może tylko dziecko, które ukończyło 7 lat, a więc nie każde, które chodzi do szkoły.
Mł. insp. Marek KonkolewskiMł. insp. Marek Konkolewskifot: Wojciech Kusiński/PR

"Bezpieczna droga z radami SpongeBoba" - to hasło nowej policyjnej akcji, dzięki której dzieci mają bezpiecznie docierać do szkoły. Funkcjonariusze będą odwiedzać szkoły i prezentować kreskówkę, w której tytułowy SpongeBob uczy poprawnego zachowania na drodze. - Przede wszystkim jednak rodzice powinni uczyć dzieci rozważnego poruszania się w ruchu drogowym. Choćby podczas weekendowych spacerów - zachęca mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KG Policji. Przypomina rodzicom, że dzieci, które nie ukończyły 7 roku życia, przeprowadzać przez jezdnię musi ktoś starszy.

W okresie wakacyjnym na drogach doszło do prawie 8 tys. wypadków, w których zginęło 841 osób, a ponad 10 tys. zostało rannych. - We wszystkich tych kategoriach odnotowaliśmy spadki w stosunku do poprzednich wakacji - cieszy się Konkolewski. Niestety, wzrosła liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych podczas kontroli drogowej, przekraczając 41 tys.

Gość "Sygnałów Dnia" prezentuje nowe urządzenie, które służy policji do wstępnego pomiaru trzeźwości kierujących. Podkreśla też, że co trzeci zatrzymany nietrzeźwy to rowerzysta. - Nie możemy traktować osób poruszających się rowerem inaczej niż kierujących innymi pojazdami - mówi, przypominając, że rower musi być sprawny, a rowerzysta - trzeźwy.

Temu m.in. poświęcona była zakończona właśnie wakacyjna akcja Jedynki i policji "Rowerem bezpiecznie do celu". - Gdy w Warszawie jedzie się dużą arterią, widać, że rowerzyści nie stosują się do sygnalizacji świetlnej, wjeżdżają na chodnik, przejeżdżają wzdłuż przejścia dla pieszych, potem z powrotem na jezdnię - narzeka policjant. Konkolewski krytykuje przepis, który daje rowerzyście pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów.

Rozmawiał Mariusz Syta.

(lu)