Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 08.09.2011

Chcą poznać wnętrze gwiazd

Powstają dwa pierwsze polskie satelity naukowe. Jeden z nich już niebawem za patrona będzie miał Stanisława Lema.
Satelita SMOS.Satelita SMOS.źr. ESA

Będą badać gwiazdy jaśniejsze i gorętsze od Słońca, po to abyśmy zrozumieli ich wewnętrzną budowę. Pulsacje gwiazd będą badane za pomocą serii satelitów BRITE, zaprojektowanych w ramach programu BRIght Target Explorer (BRITE)-Constellation we współpracy kanadyjsko-austriacko-polskiej.

W eksperymencie z użyciem specjalnej kamery będzie obserwowanych od 500-800 gwiazd Drogi Mlecznej.

Koszt polskiego projektu, któremu patronuje Program Pierwszy Polskiego Radia, wynosi 14 mln zł.

- Nasz projekt jest wspólny pod względem naukowym. Mamy trzech parterów, Kanadę, Austrię i Polskę, każdy z nich buduje po dwie satelity. Pomysł projektu wywodzi się z Kanady. Projekt ten będzie służył badaniu pulsacji gwiazd i ich wnętrza. Będziemy w tym czasie realizować ważny program technologiczny – czyli skonstruowanie całego satelity od początku do końca – tłumaczył prof. Aleksander Schwarzenberg–Czerny, z Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika PAN.

W audycji "Letni Wieczór z Jedynką pod Gwiazdami" dr inż. Piotr Orleański, z Centrum Badań Kosmicznych PAN, powiedział, że jego instytut ma za sobą ponad pięćdziesiąt projektów kosmicznych i trzydzieści lat współpracy z całym światem.

- W tej chwili na orbicie mamy sześć instrumentów, które cały czas pracują albo czekają na włączenie. Ważne jest zorganizowanie częstotliwości radiowej, dzięki której można się skomunikować z satelitą – tłumaczył w radiowej Jedynce.

Tomasz Zawistowski, z Centrum Badań Kosmicznych PAN, podkreślił, że aby to osiągnąć będzie potrzebna aplikacji do Międzynarodowej Unii Amatorskiej, która przydziela częstotliwości.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

(pp)