Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Skorska 27.01.2012

Drzwi do zagłady

Dziś mija 67. rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, największego miejsca męczeństwa w czasie II wojny światowej. W Oświęcimiu po raz pierwszy publicznie zostaną pokazane jedyne zachowane drzwi do komory gazowej.
Drzwi do zagładysxc.hu

Rocznicę wyzwolenia obozu upamiętnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu – uchwalony w 2005 roku przez ONZ i obchodzony 27 stycznia.

Tegoroczne obchody poświęcone były dzieciom – dziewczętom i chłopcom, którzy stanęli przed obliczem niezmierzonego zła. Podczas Zagłady zginęło ich ponad półtora miliona. Niby wszyscy pamiętamy, że ginęli, ale zapominamy, że przecież wcześniej żyli przez setki lat w tych miejscach, w których my obecnie żyjemy.

Dlatego w samo południe przez Warszawę przejechał zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd miał przypomnieć mieszkańcom stolicy o ich dawnych sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach.

/

źr.www.jewishmuseum.org.pl

Główne obchody odbyły się w Oświęcimiu, tymczasem w Warszawie trwają końcowe prace przy budowie największej placówki, dokumentującej obecność Żydów w Polsce. Wielka przeprowadzka ma nastąpić jesienią tego roku, ale już teraz wyłania się fasada. Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodziła się w Żydowskim Instytucie Historycznym. Rozpoczęcie prac nad projektem nastąpiło w 1995 roku. – Ekspozycja główna będzie naprawdę wyjątkowa. Będzie to interaktywna, multimedialna opowieść o tysiącu lat historii Żydów w Polsce – zapewnia Nitzan Reisner, specjalista ds. komunikacji uczestnicząca w realizacji projektu Muzeum Historii Żydów Polskich. – - Będzie to prawdziwa opowieść, takie dotknięcie historii, płynne przechodzenie z legendy w prawdę – dodaje Ritzan. Ludzie będą mogli poznać całą historię żydowskiego narodu, usłyszeć, zobaczyć, jak było wtedy. Bo dzisiaj gdzieś gubi się fakt, że Żydzi nie tylko masowo ginęli w Polsce, lecz także prowadzili tu niezwykle bogate życie przez minione stulecia.

>>> II Wojna Światowa

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, zamieszkiwało ją ponad 3 miliony Żydów, co stanowiło jedną z największych populacji na świecie. W czasie Holocaustu ponad 90 proc. polskich Żydów zostało zamordowanych przez nazistów. Dziś polska społeczność żydowska oceniana jest na od 8 do 12 tys.

>>> Rok wojny, rok pokoju - 1945

Jak będą wyglądały ekspozycje w Muzeum Historii Żydów Polskich - dowiadywał się Mariusz Filar.

(kas)