Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 07.02.2012

"Więcej świata": co dalej z Syrią

Czy syryjska opozycja obali dyktatora i kraj się zdemokratyzuje? - pytamy w magazynie Jedynki poświęconym polityce międzynarodowej.
Turcy i Syryjczycy protestują wykrzykując hasła przeciwko syryjskiemu prezydentowi Baszarowi al- Assadowi podczas protestów w Istambule,Turcy i Syryjczycy protestują wykrzykując hasła przeciwko syryjskiemu prezydentowi Baszarowi al- Assadowi podczas protestów w Istambule, fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Syria w ogniu walk. Tylko wczoraj zginęło tam prawie 100 osób. Eksperci nie mają wątpliwości - to jest wojna domowa, która trwa tam już prawie rok. W walkach zginęło ponad 6 tysięcy przeciwników reżimu prezydenta Assada i sympatyków reżimu. Czy opozycja ma szansę na obalenie dyktatora i przejęcie władzy? Co zrobi Rosja - obok Chin i Iranu, popierająca władze, które w walce z przeciwnikami używają artylerii. Na Damaszek skierowane są oczy świata. Teraz szef rosyjskiej dyplomacji stara się przekonać prezydenta Assada do zakończenia rozlewu krwi. Ławrow potrzebuje sukcesu, bo Moskwa zablokowała rezolucję ONZ mającą na celu zatrzymanie przemocy. O Syrii i reakcji świata na ostatnie tam wydarzenia mówi nasz ekspert Jan Bury, arabista, znawca Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W naszej audycji próbujemy wyjaśnić, co dzieje się w Iranie. Parlament tego kraju chce przesłuchać prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. A zarzuca się mu choćby złe zarządzanie irańską gospodarką. Już teraz Agencja Associated Press podkreśla, że jest to pierwszy taki przypadek od rewolucji islamskiej z 1979 roku. Czy to początek walki o władzę przed marcowymi wyborami parlamentarnymi? Gościem magazynu jest ambasador Iranu w Polsce.

Rumunia to jeden z najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej, teraz dodatkowo dotknięty skutkami kryzysu szalejącego w Europie. Rezygnację złożył premier, co pogłębia kryzys polityczny. Na ulicach Bukaresztu od miesiąca protestują tysiące ludzi, sprzeciwiający się cięciom i pogorszeniu się warunków życia. O tym rozmawiamy z Adamem Burakowskim, znawcą Rumunii z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia, autorem książki o czasach dyktatora Nicolae Ceausescu.